Върховният административен съд тепърва трябва да се произнесе по същество по жалбата на Uber България срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията.
По този начин от платформата за споделено пътуване коментираха изявлението на КЗК от понеделник, че съдът е потвърдил незабавното изпълнение на решението на ведомството, с което се постановява прекратяване на установената нелоялна конкуренция от страна на Юбер Б.В. и Разиер Опърейшънс Б.В. Двете компании предлагат от декември 2014 г. насам в София платформата за споделено пътуване UberX.
Определението на съда е с дата от 23 септември и трябва да влезе в сила след уведомяването на страните по делото. То обаче не засяга жалбата на компанията по съществото на спора, която е срещу незабавното изпълнение на решението на Комисията за защита на конкуренцията.
От компанията подчертават, че десетки хиляди хора вече са избрали Uber като безопасен, надежден и достъпен начин за придвижване из града. Ползите от услугата наскоро бяха потвърдени и от проучване на Асоциация „Активни потребители“.
„Наличието на повече избор е от огромна полза за обществото като цяло, дори и да създава затруднения на съществуващите конюктурни интереси. По-големият избор винаги води до по-добро качество и по-ниски цени на услугите“, поясняват от компанията, като не пропускат да добавят, че редица антимонополни органи в Европа, включително във Франция, Германия, Италия, Норвегия, Дания и Финландия, вече са призовали за реформи на остарелите транспортни регулации, които не са в интерес на потребителите.
Uber информира и Европейската комисия за решението на КЗК, тъй като счита, че то нарушава законите на ЕС.
Припомняме, че КЗК установи, че при предоставянето на услугата за превоз на пътници UberX двете компании са извършили нарушения на общата забрана по чл. 29 от Закона за защита на конкуренцията и им наложи имуществени санкции, всяка от които в размер на 50 000 лв.
КЗК наложи санкции на двете дружества по 50 000 лв. също и за неизпълнение на задълженията за съдействие поради непредоставяне на изискана в хода на проучването информация. По-късно компаниите поискаха от ВАС да преустанови незабавното изпълнение на решението.
Същевременно в най-голямата онлайн социална мрежа - Facebook, вече се организира протест срещу решението на съда и Комисията за защита на конкуренцията, който трябва да се проведе в сряда, 30 септември, от 18,30 часа. Мястото е пред сградата на Върховния административен съд на бул. "Александър Стамболийски" № 18.


Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
преди 10 години ВАС се се усеща как им прави безплатна реклама :)няма как да се спре прогреса! Особено в България няма как да попречат на хората да си споделят превоза по интернет или мобилно приложение! Това че прилича на таксиметрова услуга не е повод. Сегашните таксиметрови услуги ще заминат в историята като машинописките :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години изтри ме, а едно мерси не каза .... лоши хора :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар