fallback

ЕК предлага нови данъчни правила в подкрепа на електронната търговия

Разходите на дружествата при онлайн плащания на ДДС в ЕС ще се понижат значително и ще доведат до икономии на 2,3 млрд. евро годишно

15:32 | 01.12.16 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейската комисия представи мерки за подобряване на облагането с данък върху добавената стойност (ДДС) на предприятията за електронна търговия в ЕС.

Ако предложенията бъдат възприети, потребителите и предприятията ще могат по-лесно да купуват и продават стоки и услуги в интернет, се уточнява в съобщение на ЕК.

С въвеждането на общоевропейски портал за онлайн плащания на ДДС разходите на дружествата в ЕС за спазване на разпоредбите ще се понижат значително и ще доведат до икономии на 2,3 млрд. евро годишно.

С новите правила ДДС ще се плаща в държавата от ЕС, където е крайният потребител.

Очаква се това да доведе до по-справедливо разпределение на данъчните приходи между страните от ЕС.

С предложенията ще се помогне на държавите да възстановят сегашните си загуби от облагане с ДДС на онлайн продажби, изчислявани на около 5 млрд. евро годишно. Предполагаемите загуби на приходи могат да достигнат 7 млрд. евро до 2020 година.

Комисията дава възможност на държавите да прилагат същата ставка на ДДС за електронни книги и вестници, както за техните печатни издания.

ЕК предлага да отпаднат разпоредбите, които изключват електронните издания от благоприятното данъчно облагане, предвидено за печатни издания.

Приемането на новите правила ще позволи на предприятията, които предлагат стоки онлайн, по-лесно ще изпълняват всички свои задължения по ДДС в ЕС на едно място.

Засега онлайн търговците трябва да се регистрират по ДДС във всички държави, в които продават стоки.

Често сочени като една от основните пречки пред трансграничната електронна търговия, задълженията по ДДС струват на предприятията по около 8000 евро за всяка страна от ЕС, в която търгуват.

ЕК предлага предприятията да представят обикновена тримесечна декларация за ДДС, дължим в целия ЕС, чрез единен портал.

Прогнозите са, че по този начин ще се намали административната тежест на фирмите с 95%, което ще им осигури общи икономии на 2,3 млрд. евро и ще повиши приходите от ДДС със 7 млрд. евро.

Предвижда се да бъде въведен нов максимален годишен праг от 10 000 евро за онлайн продажбите, до който търговците, продаващи зад граница, ще могат да продължат да прилагат правилата за ДДС на държавата си на произход.

Това ще улесни изпълнението на задълженията по ДДС на 430 000 фирми в целия ЕС, които представляват 97% от всички микропредприятия, търгуващи през граница.

Втори нов годишен праг от 100 000 евро ще улесни работата на малките и средните предприятия, що се отнася до ДДС, като ще бъдат въведени опростени правила за установяване на страната на произход на клиентите. Тези прагове могат да се прилагат от 2018 г. за електронните услуги и от 2021 г. за стоките онлайн.

Други улеснения ще позволят на най-малките предприятия да се ползват от правилата за ДДС в страната, където са регистрирани, като например изискванията за фактуриране и счетоводство.

Първата точка за контакт ще бъде винаги данъчната администрация в страната, в която се намира предприятието, като дружествата вече няма да бъдат одитирани от всяка държава в ЕС, в която извършват продажби.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:49 | 14.09.22 г.
fallback