Американският технологичен гигант Microsoft разработи модел с изкуствен интелект (AI) за видео игри, който може да помогне за генериране на визуални ефекти и действия, съобщи компанията, цитирана от Ройтерс.
Моделът носи името Muse и е създаден заедно с Ninja Theory – разработчик под шапката на Xbox Game Studios, подразделението за игри на Microsoft.
Усилията в посока изкуствен интелект се засилват, докато разходите за разработка на видео игри продължават да растат. Разходите за нови игри също са слаби, тъй като потребителите се придържат към доказани заглавия поради икономическата несигурност.
„Вече използваме Muse, за да разработим модел с изкуствен интелект за игра в реално време, обучен на други наши игри, и виждаме потенциал някой ден това да бъде от полза както за играчите, така и за разработчиците на игри“, коментира Фатима Кардар, корпоративен вицепрезидент за AI игри на Microsoft.
Muse е първият по рода си генеративен AI модел, който може да създава игрова среда на база на действията на играча. Според The Verge той може да разбира 3D света и физиката на играта и може да реагира на начина, по който играчите взаимодействат с играта.
Фактът, че моделът е обучен на вече познати игри, е позволил на Muse да има достъп на еквивалента на 7 години човешка игра. Самото изследване около модела беше публикувано в Nature, но Microsoft изтъква, че все още е в начален етап на развитие и моделът е ограничен в създаването на графики с резолюция 300x180 пиксела. Това е повече спрямо резолюцията от 128x128, по-голямо Microsoft работеше по-рано, но е значително по-назад от обичайната резолюция от 1920x1080 пиксела за игри за персонални компютри.


Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ събира музиканти от седем държави
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Пактът за сигурност между Турция, Саудитска Арабия и Пакистан не е ислямско НАТО
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Баща е задържан за побой над 5-годишния си син
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?
Активни потребители: По-евтино е да пиете узо в Солун, отколкото в София
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава
Недостиг на жилища, високи цени.. Лондон прогонва жителите си