Apple е сглобила смартфони за над 7 млрд. долара в Индия през последната фискална година, утроявайки производството си на най-бързо растящия пазар на смартфони в света, след като ускори отдръпването си от Китай, пише Bloomberg.
Сега американската компания прави близо 7% от всичките си бройки iPhone в Индия, работейки с различни партньори – от Foxconn Technology Group до Pegatron, твърдят източници, запознати с въпроса. Това е значително постижение за Индия, която през 2021 г. отговаряше за около 1% от телефоните на Apple в света.
Apple проучва възможностите за намаляване на зависимостта си от Китай, докато напрежението между Вашингтон и Пекин продължава да расте. Дългогодишните партньори на компанията, които правят повечето ѝ телефони в големи заводи в Китай, добавиха производствени линии другаде през последната година, допълват източниците, пожелали да останат анонимни, защото информацията не е публична.
Най-високо оценената компания в света миналата година се сблъска с хаоса в основния комплекс на Foxconn, наричан „iPhone City” (Градът на iPhone – бел. ред.) в Джънджоу, което доведе до някои уязвимости във веригата на доставките на Apple и я принуди да свие прогнозата за производството си. Същевременно индийският премиер Нарендра Моди заложи на редица мерки, чрез които да подкрепи местното производство.
От всички смартфони, произведени в Индия, Apple е изнесла iPhone-и за 5 млрд. долара в рамките на фискалната година, завършила през март 2023 г. – близо четири пъти повече спрямо предходния период, допълват източниците. Apple вероятно ще се опита да произвежда следващия си iPhone в Индия по същото време като в Китай, т.е. през есента на 2023 г.
Ако това се случи, това ще бъде първият път, в който производството на прочутия смартфон започва едновременно в двете държави. А ако агресивната експанзия на поддоставчиците на Apple продължи, компанията може да започне да сглобява една четвърт от всичките си телефони в Индия до 2025 г. Представители на американския технологичен гигант са отказали да коментират въпроса.
Още преди драмите в китайския завод на Foxconn Apple осъзнаваше нуждата от диверсифицикация на веригата на доставки. Тя успешно лобира за подкрепа в Индия и притисна поддоставчиците си Foxconn, Wistron и Pegatron да засилят дейността си там. Трите, които заедно имат около 60 хил. служители в Индия, правят модели, вариращи от iPhone 11 до най-новия iPhone 14, в страната.
Това помогна за позиционирането на Apple в сърцето на амбициите на Индия да се превърне в голям производствен център и алтернатива на Китай.


Виц на деня - 16 май
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Финалът на "Евровизия" е днес, DARA е поставена под №12
Астън Вила победи Ливърпул с 4:2, гарантира си Шампионската лига
Мъж е заразен с хантавирус в Румъния
Лидерът на военното крило на "Хамас" вероятно е убит при израелски въздушни удари в Газа
Кучето Лазар почина във Франция на 30 години