Microsoft ще похарчи 10 млрд. долара за център за данни с изкуствен интелект (AI) по португалското крайбрежие. Това ще бъде една от най-големите ѝ европейски инвестиции тази година, съобщи компанията, цитирана от Bloomberg.
Средствата са предвидени за парк от центрове за данни в град Синеш, който се намира на около 150 километра южно от Лисабон. Microsoft изгражда съоръжението съвместно с португалския разработчик Start Campus, както и с британския стартъп Nscale. Президентът на Microsoft Брад Смит за първи път сподели плановете за финансиране пред местния вестник Jornal de Negócios на Web Summit в португалската столица.
Говорител на Microsoft потвърди размера на финансирането, но отказа за коментира допълнително. Представител на Start Campus посочва, че сумата от 10 млрд. долара съответства на текущите разговори за следващата фаза на развитие, след като през март компанията откри първата от шестте планирани сгради.
През октомври Microsoft вече си беше осигурила многогодишна сделка за наемане на капацитет на площадката в Синеш. Компанията увеличава своята изчислителна инфраструктура, за да отговори на нарастващото търсене на AI услуги. Изправена пред недостиг на капацитет, наскоро Microsoft подписа споразумения с няколко доставчици на „неооблаци“ – компании, предлагащи високопроизводителни облачни изчисления. Сред тях попадат CoreWeave и Nebius Group. Освен това Microsoft планира да наеме капацитет от Nscale в Норвегия и Великобритания.
Синеш, крайбрежен град с около 15 хил. жители, се превръща в ключов инвестиционен център в Португалия. В района се намират подводни кабели, свързващи Европа с Бразилия и Африка, а Google скоро ще добави кабел до Южна Каролина.
През май китайската компания CALB Group започна строителството на фабрика за батерии на стойност 2 млрд. евро в Синеш, а градът е и предложеното от Португалия място за подкрепяна от Европейския съюз гигафабрика за изкуствен интелект.


Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Магнитни бури удрят Земята в следващите дни
Предстои второто издание на Международния черноморски театрален фестивал във Варна
Първият електрически влак „Алстом” е вече у нас
Проблеми за ФК Девня за гостуването в Шумен в междинния кръг
Недостигът на инженери спира отбранителните технологии на Украйна
Квантовата революция е близо до важен технологичен пробив
Пазарите за прогнози могат да бъдат полезна застраховка срещу AI
Бивш ръководител в Deutsche Bank призна, че е присвоявал средства на клиенти
Ветеран от Ми6 за политизирането на разузнаването, част 3
Личната Honda NSX на Сена се продава
Porsche продава ключово подразделение на индийци
Google най-накрая премахна досаден бъг в Android Auto
BMW няма да връща бутоните в интериора
Системата „Бонус-малус“ влиза в сила - какво се променя за шофьорите
Киселова: Време е за декриминализация на държавата
Разузнавателен дрон е забелязан в морето между Царево и Варвара
Стоян Колев е обявен за общодържавно издирване
6 начина, по които стресът вреди на кожата
1,185 кг кокаин и над 6000 евро откри полицията след проверка в Разградско
преди 9 месеца До: Mortagon ... Глупoст , глупoст , колко да е глупoст ?! Текуща цена на ток в Португалия за електрическа енергия - 27-28 евра за МВтч , а в ядрено-въглищарската сила България - 150 евра за МВтч . Те тъй !! И ако не бяха фотоволтаичните централи , за да си дращете през деня в работно време по форумите безсмислиците и лозунгите , щеше да удари 300 еврака за МВтч ... Пък вие продължавайте да се упражнявате , нема лошо !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: гъбкоОнази реклама на фирма за бързи кредити дали я помните - Стига глупости! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Да припомня на форумните отрицатели , че Португалия е домакин на плаващ вятърен парк . Успешен плаващ вятърен шарк !! WindFloat Atlantic с мощност 25 MW , работещ от 2020 г. - сиреч три турбини Vestas х 8,4MW . Надминали са очакванията като генерация , и са издържали успешно дори вълни с височина 20м и вятър със скорост 214км/ч - сиреч тайфун от 4та степен !! Само да добавя , че България има технически потенциал за плаващ вятър от 90GW в Черно море !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар