Австралийският долар ще остане под натиск през следващите месеци. Това прогнозира пред Bloomberg директорът на отдел „Инвестиции“ в UBS Wealth Management Бенджамин Педли. По думите му в дългосрочен план валутата все още се намира много над средните си нива.
"От инвестиционна гледна точка мисля, че пазарът днес се движи главно от големите индустриални компании, както и от банките. Според мен за инвеститорите най-важното от публикувания вчера бюджет беше фактът, че австралийският долар ще остане под натиск. Това е така поради няколко причини. Стана дума вече, че делът на австралийския държавен дълг в икономиката е много нисък. Това наистина е така, но ако погледнете съотношението на общия дълг към брутния вътрешен продукт, в което влизат дълговете на домакинствата, фирмите и държавата, е горе-долу колкото този в САЩ или около 90 на сто. Така че, процесите, които наблюдаваме общо взето са преминаване от полупълна чаша за австралийския долар към полупразна", обясни още Педли.
Очаква се още едно понижение на лихвите от страна на Австралийската централна банка до 2,5%, вероятно през третото тримесечие, прогнозират още от UBS. Според Педли това ще сложи край на „стимулиращия цикъл“.
Той изрично подчерта обаче, че в никакъв случай не може да се говори за рестриктивна монетарна или фискална политика. „Големите дефицити показват, че говорим по-скоро за стимулираща бюджетна политика. Това, комбинирано със слабия австралийски долар, по-скоро ограничава възможностите на Централната банка за драстични лихвени понижения и беше отразено от пазарите“, обясни Педли.
Вижте какво каза още директорът на отдел „Инвестиции“ в UBS Wealth Management във видео файла.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Гърция или Турция: Кои военновъздушни сили имат предимство?
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават
Над сто арестувани при антинатовски протести в Турция
Дръзка кражба: Откраднаха бижута за близо 4 милиона евро от френски музей
Маникюрът с пайети - най-сладката тенденция този сезон