fallback

Петролът може да поевтинее до 20 долара за барел през 2016 г., твърди икономист

Цените на петрола се понижиха още повече след решението на ОПЕК да запази нивото си на производство

12:35 | 07.12.15 г. 14

Докато цените на суровия петрол продължават драматичния си спад след отказа на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да намали производството си, основният въпрос в момента е колко ниско може да паднат цените, коментира CNBC.

Фючърсите на американския суров петрол се търгуват под 40 долара за барел в понеделник, а тези на петрола сорт Брент са около 42 долара за барел. Петролът е поевтинял с над 50% през последните 18 месеца.

„Няма съмнение, че цените ще продължат да се понижават. Емоционалното въздействие на последната среща на ОПЕК предполага, че цените може да ускорят понижаването си, но мисля, че посоката е очевидна, а тя е надолу“, заяви Уорън Гилман, председател и главен изпълнителен директор на CEF Holdings, за предаването Capital Connection.

„Дъното ще бъде комбинация от няколко фактора. Ще има влияние на геополитически събития, както и на бюджетни такива, на съотношението търсене към предлагане, а и на манталитета на стадото. Няма съмнение обаче, че петролът се насочва надолу към 30 долара за барел. Дали ще премине тази граница и ще достигне до 20 долара? Такава възможност съществува през 2016 г.“, добавя той.

Въпреки твърденията, че лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия страда от бюджетни и валутни ограничения в резултат на срива на цените на петрола, производственият картел ще бъде в състояние да издържи още 18 месеца, каза Гилман.

При днешните цени на суровия нефт марка Брент, марката Уралс трябва да бъде под 40 долара, такава трябва да бъде цената ...

Публикувахте от Ilian Vassilev в 7 декември 2015 г.

„Саудитска Арабия има голям капацитет за взимане на заеми. Независимо дали трябва да защити валутата си, или да вземе кредит, за да компенсира загубените си държавни приходи, тя ще го направи и вярвам, че има капацитет да продължи да го прави още няколко години“, коментира Гилман.

Въпреки че бюджетът на страната предизвиква притеснения, това, което наистина ще повлияе на решенията на кралството по отношение на петролното производство за следващата година-две, са промените в предлагането и търсенето като реакция на ниските цени, добавя той.

Администрацията за енергийна информация (АЕИ) очаква производството на суров петрол в САЩ да се понижи с 400 000 барела на ден през 2016 г., тъй като ниските цени обезсърчават производството.

Гилман очаква пазарът да се ребалансира до края на 2016 г. или средата на 2017 г., тъй като ОПЕК държи здраво стратегията си за защита на пазарния си дял, притискайки производителите с по-високи разходи.

Някои наблюдатели обаче смятат, че производственото ниво на ОПЕК в момента има по-малко значение за управлението на цените, тъй като растящото производство от страни извън картела ще запълни всяко едно съкращаване.

„Защо ОПЕК трябва да намаля добива си, когато излишното производство идва от цял свят“, казва Вандана Хари, редакционен директор за Азия в Platts, за CNBC.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:26 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още