fallback

В. Димитров: След стрес тестовете е ред на промени в банковото законодателство

Данните от стрес тестовете не са показателни, защото използват данни до 2015 г., каза главният редактор на в. „Банкеръ“ Петър Илиев

10:51 | 12.08.16 г. 6

Българската банкова система е в добро състояние, тя е добре капитализирана и ликвидна и предварителните данни от стрес тестовете на банките от вчера потвърдиха, че банковата ни система е като цяло в добро състояние. Това каза проф. Валери Димитров в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Припомняме, че резултатите от прегледа на качеството на активите показаха, че банките у нас са стабилни и не се налага предоставянето на публична подкрепа за банките с ресурси, финансирани от държавния бюджет.

В коментара си обаче проф. Валери Димитров отбеляза, че този извод не означава, че няма проблеми или лоши банкови практики. Той уточни, че след като се види ситуацията по отделните банки, „ще добием по-пълна картина“.

В коментар за данните за банковата система, предоставени от БНБ, професорът каза, че „доброто е високата капиталова адекватност и добрата ликвидност, което всява успокоение сред обществото и професионалистите“

Според Димитров обаче като излязат конкретно резултатите по банки, трябва да се поставят на дневен ред проблемите, които налагат промени в банковото законодателство. Той посочи, че в Закона за кредитните институции няма достатъчно регулативни изисквания по оценката на надеждността на кредитополучателя например, не е задоволителна и уредбата на вътрешното кредитиране.

„Стрес тестовете трябва да послужат не само за финансови и икономически оценки на банковата система и действията на БНБ като надзорна институция, но е важно и уредбата да се види, защото казусът КТБ показа дефекти именно там. Тоест правилата на доброто банкерство достатъчно добре ли са интегрирани в законодателството“, каза Димитров. 

Данните от стрес тестовете не са показателни, тъй като използват данни до 2015 година, коментира главният редактор на в. „Банкеръ“ Петър Илиев. Той напомни, че именно тогава бяха заделяни най-големите провизии от банките, достигащи 350 млн. лв., което се е отразило и върху кредитирането.

Банките въведоха най-сурови европейски практики за кредитирането, особено за фирменото, допълни той, подчертавайки, че стрес тестовете са показали, че малко български фирми отговарят на европейските изисквания за получаване на кредит.

„Проблемът е, че са малко добрите надеждни кредитополучатели“, заяви проф. Димитров. В основния банков закон няма достатъчно регулаторни изисквания, свързани с обезпеченията и оценката на надеждността на кредитополучателя, подчерта той.

Илиев напомни, че сега оценката на качеството на активите е приключила, но от 2018 година всяка година ще има своеобразна такава оценка, тъй като навлиза международен счетоводен стандарт.

Още от разговора може да видите в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:28 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още