fallback

Венецуелската икономика се е сринала с 65% от 2013 г. насам

За тази година МВФ очаква спад от БВП от 35% спрямо досега очакваните 25% заради срива в цената на петрола

08:30 | 30.07.19 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Венецуелската икономика се е сринала с почти 65 процента от 2013 г. насам. В световен мащаб спадът е сред най-големите в рамките на петгодишен период, както обяви в понеделник Международният валутен фонд. Той е сравнявал данните за последните 50 години.

Директорът на отдела за западното полукълбо на МВФ Алехандро Вернер описва Венецуела като „исторически случай“. Случаят е уникален в този регион на света, а в световен мащаб е единственият случай на подобен икономически упадък, несвързан с въоръжени конфликти или природни бедствия.

МВФ коригира прогнозата си за по-нататъшното свиване на икономиката на южноамериканската страна и сега очаква спад от 35 процента. През април МВФ все още очакваше понижение от 25 процента. Причината за корекцията е рязък спад в цената на петрола, която е на най-ниското си ниво от 70 години. Венецуела разполага с големи запаси от нефт и е силно зависима от този ресурс в икономически аспект. 

Продължаващата криза може да продължи да стимулира емиграцията на венецуелци, заяви Вернер. Той приема, че до края на годината до пет милиона души са напуснали страната. Изселването осигурява лек икономически тласък на страните, приемащи бежанци, като Колумбия, дори и след икономическите инвестиции, необходими за подкрепата на 1,5 милиона мигранти.

За колумбийското правителство миграцията означа, че трябва да намали данъчните си цели и да увеличи публичните разходи, каза Вернер. „Това поражда положителен ефект върху икономическия растеж", пояснява още той. 

Вижте във видеото и анализ на журналиста от Bloomberg TV Bulgaria Цветан Кръстев по темата!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:43 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още