Икономическият растеж на България е устойчив, но има нагласи за леко забавяне. Българската икономика се представя добре и ако очакваме забавяне, то няма да бъде голямо в сравнение с икономики от региона на Централна и Източна Европа, които биха усетили по-силно търговско напрежение в ЕС.
Това каза д-р Свилен Колев, експерт направление „Банкова политика и анализи“ в Асоциацията на банките в България, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му трябва да сме спокойни, че няма да има рязко забавяне на растежа.
"Българската икономика получаваше стимул и от нетния износ и от потреблението", каза той.
Експертът посочи, че на 13 февруари ще бъде публикувана зимната икономическа прогноза на ЕК. "Там можем да видим какви очаквания има Комисията спрямо нас и ЕС като цяло", каза д-р Колев.
"Инвестиционна позиция на България също се подобрява по последни данни", добави той.
"Това е свързано с външната търговия на първо място - ако негативни външни шокове се отразяват чрез влошаване на състоянието на нашите външнотърговски партньори, може да очакваме разбалансиране на показателя, който Комисията мери", посочи гостът.
Той допълни, че до момента очакванията на домакинствата и населението са положителни за текущото им състояние и инвестиции.
По темата за влизането на страната в чакалнята на еврозоната и самата еврозона той даде пример с пътя на прибалтийските страни, където не е имало повишение на цените, нито влошаване на икономическите им показатели.
Видео с целия разговор гледайте по-късно на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Чистата енергия е „структурно защитена“ от шокове като тези в Ормузкия проток
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество
Мирчев: Прокуратурата прекалява, нищо не налага задържането на доставчика
Мотористи протестират заради "Гражданска отговорност", блокираха бул. "Цар Освободител"
преди 6 години Този, който ти е казал, че имаш нещо в главата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Растежът на българската икономика е устойчив Външният дълг и измирането на нацията тоже!Кой лъже? отговор Сигнализирай за неуместен коментар