fallback

Пет сатошита за биткойн манията*

Революцията вече е налице: блокчейн технологията променя нашия свят и начина, по който създаваме стойност и използваме финансови услуги

08:14 | 21.12.17 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

2017-та беше годината, в която биткойнът разби редица рекорди и надмина дори и най-смелите прогнози за растеж, покачвайки стойността си от около 1000 долара до над 15 000 долара. Миналата седмица обаче бе смайваща дори за свикналата на драстични скокове в курса криптообщност: след дни на стабилен възход биткойн успя да увеличи стойността си от 13 200 долара на 16 000 долара в рамките само на един ден, което представлява покачване с около 3000 долара или повече от 20% ден.

Несъмнено светът е в плен на една от най-големите инвестиционни трески в историята. Започнал като чудат проект с неизвестни и до днес създатели, за него дълго време можеш да се чуе само в специализираните технологични среди; днес биткойн вече си проправя път през утвърдени финансови институции и е напът да се легитимира като официално платежно средство в глобален мащаб. 

Личният ми досег с биткойн датира от началото на 2014-та година. Интересът ми е продукт от първия сериозен скок и последвалия срив на валутата, т.нар. "китайски crash", който за пръв път му донесе широка популярност и създаде историите за първите крипто-милионери. Първоначално разглеждах Биткойн единствено като възможност за инвестиция, но с течение на времето интересът ми към спецификата и историческото значение на криптовалутите се задълбочи. В настоящия материал ще представя своята гледна точка за настоящия бум и ще се опитам да дам дългосрочна прогноза, в която да обясня, защо съм на мнението, че биткойн в крайна сметка няма да запази доминацията си в света на криптовалутите въпреки преднината си към момента.

Силните страни (неспукващият се балон)

Астрономическият растеж на цената на биткойн през последната година предизвика редица коментари, че той се намира в балон, който е въпрос на време да се спука и да го повлече надолу. В интерес на истината криптовалутата е била обявявана за мъртва десетки пъти досега в различни етапи от развитието си, но винаги се е възстановявала и продължавала стремглавия си възход. Първо, разбира се, това се дължи на дефлационерната природа на биткойн: от него могат да се произведат само 21 милиона единици, от които в момента в обръщение са 16,7, а добивът с времето се забавя и изисква все повече ресурси, което ограничава предлагането.

Второ, криптовалутите са още в начален етап да изградят своята икономика. От биткойн-банкомати и технологии за добив до приемането им в портфолиото на глобални финансови институции - пазарът на продукти, свързани с биткойн ще се разраства и предизвиква нов интерес в инвестирането във флагмана на криптовалутния свят. Набиращата скорост търговия с фючърси ще доведе до нови инвестиции от страна на финансовия сектор, което е стъпка в посока на придобиването на допълнителна легитимност. В контекста на метафората за балона може да се заключи, че при Биткойн той не се пука, а се изпуска и временно намалява спекулативната истерия, което води до консолидация на пазара и по-устойчив растеж до предишните висоти. Това е и причината, поради която досега упорито избягва сравненията със спукването на други балони в миналото. Търсенето на биткойн е в бум и в страни с нестабилна икономическа конюнктура и девалвираща валути, защото представлява сигурен начин да предпазиш парите си. В изстрадалото от катастрофалната стопанска политика на правителството си Зимбабве например един биткойн се търгува на умопомрачителните 26 000 долара.

Защо при такова блестящо развитие тогава Биткойн да не завладее света и да се превърне в основата на една нова децентрализирана финансова система, освободена от произвола и алчността на банки и правителства?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:23 | 14.09.22 г.
fallback