IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Биткойн for dummies*

Как се стигна до тази лудост и защо криптовалутата е наистина толкова ценна?

11:31 | 08.12.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty Images News</em></p>

Снимка: Getty Images News

Когато биткойнът навлезе в общественото съзнание през 2013 г., той не би могъл да звучи по-секси: цифровата валута се използва за закупуване на всичко - от наркотици до тарталети. След това възбудата се премести към друг аспект на биткойна, който е по-малко секси: публични онлайн регистри. За блокчейн - технологията, използвана за проверка и записване на трансакциите, които са в основата на биткойна, се счита, че има сериозната възможност да преформулира глобалната финансова система, а вероятно и други индустрии. Както биткойнът, така и неговата блокверига си спечелиха имитатори, както и привърженици, заедно с много критици, включително Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase & Co, пише в свой анализ Bloomberg.

Как изглежда днес ситуацията 

Цената на биткойна се покачи през 2017 г., когато се разрази дебатът дали кибервалутата, чиято обща стойност мина 200 млрд. долара, трябва да се счита за легитимен финансов актив. Той получи огромен тласък, когато CME Group Inc., най-големият борсов оператор в света, заяви, че планира да въведе фючърсни договори, обвързани с цифровата валута, до края на годината. Това би доближило биткойна до мейнстрийма, улеснявайки търговията, без клиентите да се притесняват от директното притежаване на биткойни. Това направи и Square Inc., след като позволи на някои потребители на приложението си Square Cash да го използват, за да купуват криптовалута.

Постепенно биткойнът започна да изглежда почти като традиционна валута в сравнение с новите криптовалути, чийто експлозивен растеж породи предупреждения от регулаторите по цялото земно кълбо. 

Повече от 3,5 млрд. долара бяха набрани чрез първични предлагания на криптовалута (Initial Coin Offering, ICO) – новия блокчейн способ за набиране на средства, който наподобява класическото първично публично предлагане (IPO), до средата на ноември. Биткойн общността се събра през ноември, за да отхвърли предложената промяна на софтуера, която заплашваше с разцепление.

В същото време повече от 100 банки работят в рамките на консорциума R3, създаден, за да намери начини да използва блокверигата като децентрализирана книга за проследяване на паричните преводи и други трансакции. Австралийската фондова борса планира да започне да използва блоквериги за обработката на сделки с акции. Блокчейнът също така се тества от търговци на дребно, като Wal-Mart Stores Inc., за гарантиране на безопасността на храните, докато индустриите изследват какви предимства може да има технологията над традиционните бази данни.

Предисторията

Виртуалните валути не са нови - онлайн фентъзи игрите отдавна ги използват - но разработването на сигурна цифрова валута без централен емитент привлече вниманието. Загадъчните ръстове и спадове в цената на биткойна от раждането му помогнаха за изграждането на ранна репутация на валутата като инструмент за продажба на наркотици и пране на пари. Историята му включва и арести заради предполагаеми схеми на Понци. Лицето или хората, които са създали системата "биткойн" под псевдонима Сатоши Накамото, решиха проблема, централен за всяка валута - предотвратяване на фалшифицирането - и го направиха, без да разчитат на властта на дадено правителство.

Софтуерът също така разреши едно специфично препятствие за цифровите пари - как да се предотврати възможността потребителите да прекарват една и съща валутна единица два пъти. Идеята, която доведе до пробива, беше блокверига, публично видима, анонимна онлайн книга, която записва всяка отделна сделка. Поддържа се от мрежа от "миньори", чиито компютри извършват изчисленията, като валидират всяка трансакция, което предотвратява двойното похарчване. Миньорите печелят възнаграждение за новоиздадените биткойни. Темпът на създаване е ограничен и няма да бъдат издадени повече от 21 милиона. 

От първия бум на биткойна има сериозен хор от критици, които наричат възникването му „балон“ и твърдят, че валутата няма вътрешна стойност. През септември Джейми Даймън от JPMorgan Chase & Co го нарече "измама". Но един месец по-късно неговият главен финансов директор последва конкурентите от Goldman Sachs Group Inc. и Citigroup Inc., изразявайки готовността си да работи с криптовалути.

Предприемачите в тази област казват, че съсредоточаването само върху цената на биткойна е късогледство, защото същинската му стойност е доказателството за концепцията за нов вид платежна система, която не зависи от трети страни, като правителства, големи банки или компании за кредитни карти.

Други твърдят, че привържениците на блокверигата са превъзбудени от нещо, което е просто нов вид база данни. Поддръжниците на етера, втората най-използвана дигитална валута, пък коментират, че блокчейнът зад етера прави много повече, отколкото този на биткойна, който позволява на потребителите да изпращат стойности от един човек на друг. Застъпниците му смятат, че това би могло да бъде универсално достъпна машина за управление на бизнеса, тъй като технологията позволява на хората да предприемат по-сложни действия по споделен и децентрализиран начин.

Едно е ясно - независимо дали биткойнът ще се окаже балон, или не, със сигурност ще влезе в учебниците по икономика и финанси

* По аналогия с „For Dummies“ - заглавието на дълга поредица от наръчници, чиято цел е да представят различни теми от областта на информационните технологии, науката, изкуството, бизнеса и ежедневната практика по достъпен за начинаещите начин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 0
v_tin
преди 6 години
А бе то наистина че няма абсолютни неща, но някакси вчера една борсичка гризнала дървото със 70 милиона . Та се оказва че не е толкова добро тази блокчейн
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
Иван Митев
преди 6 години
Лошото е, че при наличното неправилно държавно прилагане на парите икономическият растеж е с неограничено развитие на потенциал за дългови кризи.При допусканата държавна грешка е коректно, който защитава сегашните условия за постигане на икономически растеж да не пропуска своя принос за щетите при дълговите кризи.Истината е, че при сегашните условия колкото повече работят хората за постигане на икономически растеж, толкова по-силен потенциал за дългови кризи се развива и съпътстващите вреди са по-големи.Нима това е полезно: да има по-големи съпътстващи вреди?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
Необходимо е достатъчно време и сегашното неправилно държавно прилагане на парите ще е прекратено.И при наличната държавната грешка хората работят и осигуряват своя живот. Проблемът е, че това става при понасяне на множество болезнени вреди.Защо да продължава неправилната практика?Съществуват само две възможности: Първа: Продължаване на неправилното държавно прилагане на парите.Запазва се водещата причина за щети със съответните нови вреди.Втора: Прекратяване на неправилното държавно прилагане на парите.Ще е премахнат водещият причинител за сегашните актуални щети.Реализирането на втората възможност е много по-полезно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
Няма значение колко е "сгрешена" след като върши работа на всеки, който може да се приспособи.В тоя свят няма абсолютни неща. Едно време ни учиха че има, но по-късно се оказа, че няма. Дори времето, пространството и скоростта на светлината се оказаха доста променливи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 2
mrynmryn
преди 6 години
Разкажи им пак за сгрешената парична политика, която се прилага и някак извън твоето понятие, продължава да работи и да движи всичко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 9
Иван Митев
преди 6 години
При биткойна ситуацията е проста и много специалисти знаят, че държавата може да прекрати нарастващата опасност от катастрофален стопански катаклизъм само за няколко дни.Аз не знам защо държавата не прави това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още