Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) е готова за протестни действия по места на 17 декември, четвъртък, ако не стартират плащанията на декар обработваема земя и на глава животно, заяви председателят на АЗПБ Христо Цветанов.
От днес също започват и преговори с други браншови организации за координирани действия във връзка с предстоящите протести, се посочва в съобщението на АЗПБ.
„Днес е 14 декември, а все още не е преведен нито лев на земеделските производители за обработка на земя и за глава животно”, коментира Цветанов.
В официално съобщение на фонд „Земеделие”, публикувано през ноември беше обявено, че субсидиите ще започнат да се плащат от 5 декември, а след това и от министерството беше потвърдена тази дата.
След като стопаните не получиха пари в началото на декември, на среща със земеделски производители в Свищов министър Найденов заяви, че изплащането на субсидиите се бави, тъй като финансовото министерство все още не е превело пари на фонд „Земеделие”.
Според АЗПБ забавянето на плащанията на декар и за глава животно се отразява най-вече на по-дребните и средни стопани, тъй като те разчитат на тези средства, за да си погасят заемите за семена и препарати, с които са обработвали площите.
От Министърът на земеделието вчера обявиха, че днес Мирослав Найденов ще обяви началото на кампанията за плащанията на земеделските производители.
От АЗПБ настояват най-късно до март следващата година МЗХ да изготви и предаде за одобрение в Европейската комисия нови държавни помощи, които да стартират от 2011 г. Новите помощи трябва да заменят досега действащите данъчни облекчения и другите преференции за земеделските производители.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?