fallback

Българската икономика е продължила да губи скорост през пролетта

НСИ ревизира в низходяща посока оценката си за ръста на БВП през второто тричесечие до 4%

12:24 | 07.09.22 г.

Растежът на българската икономика е продължил да се забавя през второто тримесечие на фона на войната в Украйна, спирането на газовите доставки от Русия и инфлационния натиск. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 4% на годишна база и с 0,8% на тримесечна, сочат предварителните сезонно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ), разпространени днес.

Данните представляват низходяща ревизия спрямо експресните оценки, които бяха за 4,8% ръст на годишна база и 1,1% повишение на тримесечна.

Така се запазва тенденцията към забавяне на икономическия растеж, след като за първото тримесечие е отчетено повишение на БВП от 4,2% на годишна база, през четвъртото на миналата година - от 5%, а през третото на 2021 г. - от 5,3%. Сходен модел следва и забавянето на тримесечна база.

Темп на прираст на БВП и на БДС спрямо съответното тримесечие на предходната година, в проценти. Графика: НСИ

През второто тримесечие на 2022 г. произведеният БВП възлиза на 38,962 млрд. лв. по текущи цени. Така на човек от населението се падат по 5708 лв. При среден за тримесечието валутен курс БВП възлиза на 21,214 млрд. долара и съответно на 3108 долара на човек от населението. Преизчислен в евро, БВП е 19,921 млрд. евро, като на човек от населението се падат по 2918 евро.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност (БДС) през второто тримесечие възлиза на 33,972 млрд. лв. по текущи цени.

Нарастват относителните дялове на аграрния сектор (с 0,4 процентни пункта до 4%) и на индустриалния сектор (с 5,1 пр. пункта до 32,3%), докато относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сектора на услугите, намалява до 63,7% от 69,2% през второто тримесечие на миналата година.

През периода брутната добавена стойност се повишава с 4,5% на годишна база и с 0,7% на тримесечна база, като растежът се определя от увеличение в повечето основни сектори, докато в строителството е регистриран спад от 16,4% на годишна база.

През второто тримесечие за крайно потребление се изразходват 74,5% от БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 16,7% от БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:59 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още