fallback

Американската икономика записа неочаквано силна година

Ръстът на БВП на САЩ от 3,3% през четвъртото тримесечие надмина очакванията

16:29 | 25.01.24 г. 4

Американската икономика е нараснала по-бързо от очакваното през четвъртото тримесечие на миналата година благодарение на силните потребителски разходи, предаде Ройтерс.

Така не се изпълниха страшните прогнози за рецесия в САЩ през 2023 г., след като Федералният резерв агресивно повиши лихвените проценти, а растежът за цялата минала година достигна 2,5%.

Брутният вътрешен продукт на страната през последното тримесечие се е увеличил с 3,3% на годишна база, съобщи в четвъртък Бюрото за икономически анализи към Министерството на търговията в предварителната си оценка на БВП за четвъртото тримесечие.

През третото тримесечие икономиката нарасна с 4,9%. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха ръст на БВП от 2,0%, като оценките варираха от 0,8% до 2,8%.

Така икономиката се разширява с по-бърз темп от този, който служителите на Федералния резерв считат за неинфлационен от около 1,8%.

Основният двигател на растежа на икономиката - личните разходи, бележи повишение от 2,8%. Бизнес инвестициите и жилищното строителство също са допринесли за по-силния от очаквания ръст през последното тримесечие.

Изменение на БВП и на личното потребление в САЩ. Графика: Bloomberg

Икономическият растеж на Щатите през миналата година се ускори спрямо разширението от 1,9% през 2022 г., изненадвайки редица икономисти, които прогнозират спад от средата на 2022 г. насам. Издръжливостта на икономиката отчасти отразява устойчивостта на пазара на труда, характеризиращ се с ниски нива на съкращения и силен ръст на заплатите, които са в основата на растящите потребителски разходи.

В отделен доклад в четвъртък Министерството на труда съобщи, че новите молби за обезщетения при безработица са се увеличили с 25 хил. до сезонно изгладените 214 хил. за седмицата, приключила на 20 януари. Икономистите прогнозираха 200 хил. молби за седмицата.

Увеличените правителствени разходи, както и почти нулевите лихвени проценти по време на пандемията от Covid-19, които позволиха на някои компании и домакинства да договорят фиксирани ниски лихвени проценти, също помогнаха да се предотврати рецесия.

Икономистите основаваха мрачните си прогнози до голяма степен на бързия темп, с който централната банка на САЩ повишаваше лихвените проценти, за да отслаби търсенето. Повечето от тях се отказаха от прогнозите си за рецесия и сега предвиждат бавен растеж през тази година.

Очаква се на заседанието си през следващата седмица Фед да запази лихвения си процент непроменен в сегашния диапазон 5,25% - 5,50%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:42 | 25.01.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още