Ако сегашните тенденции се запазят, световният държавен дълг може да нарасне до 100% от световния брутен вътрешен продукт до края на десетилетието, сочат прогнозите в новия доклад „Фискален мониторинг“ на Международния валутен фонд (МВФ).
Нарастващото съотношение на държавния дълг към БВП отразява подновения натиск върху икономиката, както и последиците от свързаната с пандемията фискална подкрепа, сочи докладът. Тази тенденция поражда нови опасения относно дългосрочната фискална устойчивост, тъй като много страни са изправени пред нарастващи бюджетни предизвикателства.
Около една трета от страните, които формират 80% от световния брутен вътрешен продукт, имат държавен дълг, който е едновременно по-висок, отколкото е бил преди пандемията, и се увеличава с по-бързи темпове, показва докладът. Над две трети от 175-те икономики, включени в изследването, сега имат по-тежко бреме на държавния дълг, отколкото преди разпространението на Covid през 2020 г.
Динамиката на държавния дълг през последните пет години се различава значително в отделните държави, което означава, че фискалната политика трябва да варира в зависимост от конкретните за страната фактори и обстоятелства. Въпреки това, предвид несигурните времена, които може да предстоят в условията на силно напрежение в търговската политика, страните навсякъде ще се нуждаят от много по-голяма устойчивост.
Според МВФ фискалната политика трябва:
– Да бъде част от общите макроикономически политики, ориентирани към стабилност.
– В повечето страни да се стреми към намаляване на държавния дълг и възстановяване на възможностите за харчене и реагиране на нов натиск и други икономически сътресения с надеждна средносрочна рамка.
– Да повишава потенциалния растеж, за да се облекчат политическите компромиси. В условията на несигурност фискалната политика трябва да укрепва доверието и стабилността, за да могат икономиките да постигнат растеж и просперитет.
– За правителствата е все по-важно да изграждат доверие, да облагат с данъци справедливо и да харчат разумно. Държавните ръководители трябва да посветят политическия си капитал на укрепването на доверието, като това трябва да започне с удвояване на усилията за поддържане на собствения им фискален ред.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски