Резкият ръст на митата на САЩ за Европейския съюз няма да доведе до незабавно понижение на суверенния рейтинг на съюза, но може да засили съществуващия натиск, съобщиха Fitch и други рейтингови агенции, докато Moody’s предупреди за последиците за износните компании, предава Ройтерс.
Един от водещите анализатори на суверенния ретинг във Fitch Ед Паркър заяви, че базовото мито на САЩ от 15% върху вноса от ЕС съответства на прогнозите на рейтинговата агенция от март и затова не променя съществено икономическите ѝ прогнози.
Въпреки това ставката от 15% е огромно увеличение в сравнение с миналогодишната от 1,2%, допълни той.
„Не очакваме увеличението на ставката на митата да доведе директно до промени в рейтинга на ЕС, но може да увеличи съществуващия натиск върху него“, коментира Паркър.
По-малките европейски агенции Scope Ratings и Morningstar DBRS са на същото мнение, като Авизе Ленк-Юнус заяви, че митата са наложени на фона на натрупващи се икономически сътресения.
На секторно ниво Moody's предупреди, че „кредитните последици ще бъдат значителни“ за компаниите, които изнасят много за САЩ, зависят от сложни глобални вериги за доставки и имат ограничена ценова власт на своите пазари.
Това включва автомобилни концерни като Stellantis и Volkswagen, чиито рейтинги Moody's неотдавна понижи.
Големите диверсифицирани европейски производствени компании като Siemens и ABB генерират около 25% от приходите си в САЩ. Те обаче са склонни да следват стратегии за местно производство за местния пазар, като най-малко 80% от доставките си набавят от САЩ и би трябвало да могат да прехвърлят поне част от увеличенията на митата върху клиентите си.
Все още остава несигурност относно ключови стоки като полупроводници и фармацевтични продукти. Според оценките на анализаторите фармацевтичният сектор съставлява 25% от целия износ на ЕС за САЩ.
Междувременно освобождаването на компонентите за самолети облекчава очаквания натиск, свързан с митата, върху Airbus и MTU Aero Engines, което „засилва вече положителната ни прогноза за аерокосмическия и отбранителен сектор в света“, отбелязва Moody's.
Агенцията също така посочва, че ставката от 15% в общи линии съответства на очакванията, които тя очерта, когато през май понижи прогнозата си за икономическия растеж в еврозоната за годината до под 1%.
Агенцията не даде обща оценка за ЕС, но посочи, че Ирландия, която е с рейтинг Aa3 и „положителна“ перспектива, е изложена на най-голям риск, тъй като общата добавена стойност от износа към САЩ е съставлявала около 8% от брутния ѝ вътрешен продукт през 2020 г.


Джип на Гранична полиция се обърна на АМ "Струма"
Съдят мъж, убил баба си по особено мъчителен начин
Ръст на туристите и недостиг на работници бележат летния сезон досега
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1
Катастрофа край Варна: Кола се заби в ограда (СНИМКИ)
Щ. Ножаров: Сегашният експанзивен бюджет противоречи на икономическата логика
Ванс: Притесняваме се по ядрения въпрос в Иран
Какво се очаква от визитата на Такаичи в Индия
Новините в развитие
AI за пръв път излиза на политическата арена
Северна Италия забрани старите дизели
Легендарна Alfa Romeo 155 се завръща със 750 коня
Skoda потвърди пускането на индийски модел в Европа
BMW готви огромен и луксозен SUV с 800 к.с.
Последното Bugatti Mistral получи части от порцелан
Майката на изчезналата Наталия: Тръгна с Асен, защото той заплаши, че ще ме убие
“Операция История“ отбелязва 75 години Държавна агенция “Архиви“ и разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
Чуйте метъл версията на "Бангаранга", изпълнена от ВМС на САЩ ВИДЕО
Пешеходка загина, след като беше блъсната от кола в Кнежа
ДБ призова Десислава Атанасова да подаде оставка като конституционен съдия