Фокусът на България трябва да се измести от стимулиране на вътрешното потребление, върху което се крепи икономическият ръст, и да се насочи към качествени инвестиции. Тази препоръка даде Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Този коментар той направи след посещението на Международния валутен фонд, който, по думите на икономиста, не казва нищо революционно ново в доклада си, а по-скоро „повтаря позициите на повечето икономисти вътре в България“ за неустойчивия курс на дефицитно харчене и бюджетна експанзия.
Николов подчерта, че България традиционно изостава по брутно капиталообразуване спрямо вътрешния продукт в сравнение със сходни икономики и посочи, че липсата на инвестиции е структурен проблем, който не може да бъде решен само с фискални стимули.
По отношение на минималната работна заплата икономистът изрази притеснение от автоматичното ѝ обвързване със средната заплата, което според него води до „нежелани ефекти върху пазара на труда, особено за младите и нискоквалифицираните“. Той предложи алтернативен механизъм, който да отчита макроикономически фактори като БВП, инфлация и безработица, вместо да се следва механично нарастване.
Николов определи повишаването на максималния осигурителен доход като „неизбежно“, но предупреди, че пълното му премахване би било „нелогично и политически невъзможно“. Според него подобна мярка би дала негативен сигнал към висококвалифицираните кадри и би увеличила риска от отлив към сивата икономика или чужди пазари.
Адриан Николов обърна внимание и на затегнатия пазар на труда и липсата на работна сила, като подчерта, че усилията трябва да се насочат не само към внос на нискоквалифицирани работници, а към привличане на специалисти с висока добавена стойност.
„По-скоро там би трябвало да бъде големият фокус — как да намерим IT специалисти, химици, инженери, които да създават висока добавена стойност в българската икономика“, каза той.
Какви са препоръките на МВФ в средносрочен план? Съвпадат ли прогнозите на Фонда и българските икономисти за бюджетна криза в България? Какви са стъпките към фискална стабилност?
Вижте целия коментар във видеоматериала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.


Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Анализ: От 877 км магистрали у нас, в добро състояние са едва 49%
Варна посреща турнир от инициативата „60 години Христо Стоичков“
Катастрофа по пътя Варна – Бургас, затруднено е движението край Обзор
Путин заяви, че Русия вече контролира изцяло Луганска област
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
"Стига да няма недостиг на бира“: Руснаците борят бензиновата криза с мемета СНИМКИ
Президентът Йотова поздрави Тръмп и американския народ за празника
2,6 по Рихтер е усетено в Разград тази нощ
Алтернативата на пластмасата е безвредна за здравето
преди 9 месеца Пак палячовците от ИПИ се изказват тотално неподготвени и извън реалността в страната. Какви инвестиции сънуват , като на тая територия не останаха други инвеститори освен тея дето грабят богатствата ни явно е извън реалността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар