Председателят на Германската централна банка Йоахим Нагел подкрепи идеята за съвместен бюджет за отбранителни разходи на Европейския съюз (ЕС), като предложи той да бъде финансиран чрез общ дълг, предаде Bloomberg.
„Много подкрепям казаното в доклада на Драги по въпросите на отбраната и нашата европейска сигурност“, каза той в Атина във вторник. „Защо да не помислим за съвместен отбранителен бюджет на европейско ниво, който би имал и положителен страничен ефект: безопасен актив“, посочи той.
По-рано тази седмица председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард заяви, че „съвместното финансиране на публични блага - като отбраната - би помогнало за създаването на безопасен и ликвиден фонд от европейски държавни дългове.“
Общ дълг за 27-те държави членки на ЕС беше сред основните препоръки, предложени от бившия италиански премиер Марио Драги преди година, с цел да се повиши конкурентоспособността на блока. Темата обаче остава спорна, като правителства, включително това на Германия, са до голяма степен против.
„Това е специална ситуация, изправени сме пред много сложни обстоятелства“, каза Йоахим Нагел. „Може би трябва да мислим извън стандартните рамки“, посочи той.
Германският гуверньор, който от встъпването си в длъжност през 2022 г. не е избягвал да коментира спорни теми, призова за „нашия европейски интерес“.
„Става въпрос за европейска сигурност, която е жизненоважна и която отчаяно ни е необходима“, каза той. „Трябва да мислим в тази посока.“
ЕС издаде колективен дълг за първи път, за да помогне на континента да се възстанови от пандемията от Covid-19, а според редица експерти стартирането на подобна програма за отбраната би могло да освободи огромния финансов потенциал на блока и да помогне за намаляване на разходите.


Джип на Гранична полиция се обърна на АМ "Струма"
Съдят мъж, убил баба си по особено мъчителен начин
Ръст на туристите и недостиг на работници бележат летния сезон досега
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1
Катастрофа край Варна: Кола се заби в ограда (СНИМКИ)
Щ. Ножаров: Сегашният експанзивен бюджет противоречи на икономическата логика
Ванс: Притесняваме се по ядрения въпрос в Иран
Какво се очаква от визитата на Такаичи в Индия
Новините в развитие
AI за пръв път излиза на политическата арена
Северна Италия забрани старите дизели
Легендарна Alfa Romeo 155 се завръща със 750 коня
Skoda потвърди пускането на индийски модел в Европа
BMW готви огромен и луксозен SUV с 800 к.с.
Последното Bugatti Mistral получи части от порцелан
Майката на изчезналата Наталия: Тръгна с Асен, защото той заплаши, че ще ме убие
“Операция История“ отбелязва 75 години Държавна агенция “Архиви“ и разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
Чуйте метъл версията на "Бангаранга", изпълнена от ВМС на САЩ ВИДЕО
Пешеходка загина, след като беше блъсната от кола в Кнежа
ДБ призова Десислава Атанасова да подаде оставка като конституционен съдия