IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предлагат законови промени за по-прозрачни обществени поръчки

В измененията се предвижда и разкриване на принадлежност към държавна сигурност и разузнавателните служби

21:15 | 22.06.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Министерството на електронното управление (МЕУ) публикува за обществено обсъждане Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). 

Със законопроекта се уреждат допълнителни изисквания за прозрачност. Данните от Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки" (ЦАИС ЕОП) ще се публикуват в отворен машинночетим формат по международен стандарт.

Въвеждат се и изисквания за съхраняване и публикуване в структуриран вид на данни, които ще разширят възможностите за анализ, съобщават от Министерството на електронното управление.

Създава се и допълнително задължение за прозрачност при възлагане на проекти и дейности в сферата на електронното управление и информационните и комуникационни технологии в администрациите. Освен техническите спецификации, възложителите ще трябва да мотивират заложените изисквания, както и да публикуват пазарните проучвания, които се извършвали преди обявяване на процедурата. Техническите спецификации ще трябва да са преминали обществено обсъждане преди обявяване на обществената поръчка. 

Възложителите трябва да приложат и направените пазарни проучвания и доклад, на база на който са достигнали до необходимостта от възлагане с цел максимална прозрачност.

Създава се и задължение за използване на шаблони за техническо и ценово предложение с оглед максимално детайлно описание на предложенията и избягване на всякакви порочни практики за предварително нагласяване на стойността на обществената поръчка. Така заинтересованите лица и широката общественост ще могат да получат увереност, че избраните критерии са най-подходящи и обективни и че е осигурен равен достъп на кандидатите или участниците до процедурата.

Разширява се задължението за публикуване на обявленията за всички сключени договори, попадащи в изключенията на Закона за обществените поръчки, вкл. инхаус възлагането, договорите за медийни услуги, сделките с имоти, арбитражните услуги идр. Това изискване няма да се отнася само до тези договори, при които разкриване на информация противоречи на основен интерес.

В измененията се предвижда и разкриване на принадлежност към държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на лица, които са в органите на управление или имат значителна собственост във фирми-изпълнители, спечелили поръчки за над половин милион лева на годишна база. По този начин обществото ще получи гаранции, че кръгове около ДС нямат привилигирован достъп до обществени поръчки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още