fallback

Киев: Русия взе Беларус за ядрен заложник

Плановете на Москва ще увеличат настроенията на обществето срещу Русия и Путин, смята Олександър Данилов

12:26 | 26.03.23 г. 4
Автор - снимка
Създател

Като епизод от информационната война, чиято цел е да бъде намалена подкрепата на Запада за Украйна, окачествяват анализатори плановете на Кремъл да разположи тактическо ядрено оръжие в Беларус. САЩ коментират, че следят внимателно ситуацията, но не смятат, че има опасност Русия да използва ядрено оръжие.

Източници на Ройтерс също коментират, че Москва и Минск отдавна дискутират възможността за разполагане на тактическо ядрено оръжие в Беларус и заявката на руския президент не е заплаха за ескалация.

В Киев смятат, че руските планове крият риск от вътрешната дестабилизация на Беларус. Според ръководителят на Националния съвет за сигурност на Украйна Олексей Данилов разполагането на ядрени ракети ще предизвика негативни реакции сред обществото в Беларус.

"Кремъл взе Беларус за ядрен заложник", допълни още Данилов в пост в Twitter.

putin’s statement about placing tactical nuclear weapons in Belarus – a step towards internal destabilization of the country – maximizes the level of negative perception and public rejection of russia and putin in Belarusian society. The kremlin took Belarus as a nuclear hostage.

— Oleksiy Danilov (@OleksiyDanilov) March 26, 2023

Русия е толкова предвидима, коментира и съветникът на украинския президент Михайло Подоляк също в социалната мрежа. Според него действията на Москва целят единствено сплашване, защото руският президент Владимир Путин се бои, че ще загуби всичко. Според него това е поредното доказателство за военните престъпления на руския президент Владимир Путин.

Международната неправителствена организация за забрана на ядреното оръжие ICAN обаче предупреждава, че заявките на руския президент Владимир Путин са опасна ескалация. "В контекста на войната в Украйна опасността от грешни изчисления или интерпретации е много висока", заявява организацията, чието седалище е в Женева. Според тях "споделянето" на ядрено оръжие в момента влошава риска от "катастрофични хуманитарни последици".

 

2/ In the context of the war in Ukraine, the likelihood of miscalculation or misinterpretation is extremely high. Sharing nuclear weapons makes the situation much worse and risks catastrophic humanitarian consequences. https://t.co/zKD2En44NS

— ICAN (@nuclearban) March 25, 2023

Военни анализатори обаче не смятат, че има голям риск Русия да прибегне към ядрения арсенал, още повече, че това неведнъж беше категорично осъдено от един от последните руски партньори - Китай.

Засега Пекин изглежда повече на страната на Русия, представяйки свое предложение за мир, което беше обсъдено между китайския президент Си Дзинпин и Владимир Путин преди дни в Москва, но не и с украинския държавен глава Володимир Зеленски.

ЕС ще се опита да инициира разговори на Китай с Украйна, пише Politico. На 4 април се планира визита на френския президент Еманюел Макрон в Китай и той ще бъде придружен от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Макрон коментира, че няма мандат от ЕК за каквито и да било разговори, но действията ще бъдат координирани.

Съвместната визита на двамата в Китай напомня на посещението на Си Дзинпин в Париж през 2019 година, пише Politico. Тогава китайският лидер беше посрещнат във френската столица освен от Макрон, но и от канцлера Ангела Меркел и тогавашния председател на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:31 | 26.03.23 г.
fallback
Още от Политика виж още