fallback

Кирил Петков: Сами ще свалим кабинета, ако не се бори с корупцията 

Съпредседателят на „Продължаваме промяната - Демократична България“ се извини на избирателите си за включването на Габриел в кабинета

13:09 | 23.05.23 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Съпредседателят на „Продължаваме промяната - Демократична България“ Кирил Петков избра публикация в профила си във Facebook, за да се извини на избирателите на коалицията за това, че не е спазено обещанието в техен евентуален кабинет с втория мандат да не бъдат включвани кадри на ГЕРБ. Петков споменава, разбира се, Мария Габриел, която според договореното в последните дни с ГЕРБ, ще бъде първоначално вицепремиер и министър на външните работи, а след като изтекат първите 9 месеца - и министър-председател.

„Първо, трябва ясно да се признае, че обещанието да няма нито един човек, свързан с ГЕРБ в бъдещ кабинет с втори мандат, не е спазено с Мария Габриел. Ако нашите приятели и избиратели са се почувствали ужасно от този факт, се извинявам!", пише Петков. По думите му обаче именно тя била ключът за конструирането на подобно правителство. Петков добавя, че тя „има безспорни качества". По думите фактът, че не е била в България дълго време, я прави различна от другите политически фигури, „за да бъде тя важна сглобка на този ротационен механизъм, без да изневеряваме на нашите вярвания и истинска борба с корупцията".

„Мисля, че дори и най-големите критици на ГЕРБ не могат да отрекат, че Мария Габриел има повече опит от много други. Аз лично вярвам, че с нея като вицепример и министър на външните работи първите 9 месеца, а после като премиер, ще ни даде реален шанс да не останат само на думи еврозоната и Шенген“, пише Петков. Той пояснява, че в тази ситуация това е най-доброто, което може да бъде сторено, като подчертава, че ротационното правителство не е коалиция.

„Коалицията щеше да е много по-лесна, ако си имахме доверие, но ние, както казах и преди, си нямаме. И защото си нямаме, трябва да влезем в тази сложна конструкция на сменяне на министър-председател след 9 месеца. Важно е да се отбележи, че смяната на министър-председател ще е факт, но министрите остават същите. Този модел на управление, когато има невъзможност две партии да са в коалиция, но и невъзможност да се направи кабинет без общо гласуване в парламента, е единственият възможен - заимстваме го от страни като Ирландия, Израел и Румъния. Така че е важно да се каже, че ротационният модел се прилага, когато две политически сили си нямат доверие, но не могат и да излъчат правителство без гласовете на двете“. 

Според Петков достигането на поне до 18 месеца в управление е важно, защото е минималният срок за Шенген, еврозоната, работа по плана за възстановяване и отпушване на всички инфраструктурни проекти, които трябва да се случат. 

Съпредседателят на ПП-ДБ отговаря и на критиката, че коалицията се е предала и вече няма как да се бори с корупцията. Според него ако борбата с корупцията зависи от това дали Мария Габриел е в или извън правителство, това не е никаква борба.

„Ние ще бъдем непреклонни към всеки, който се опита да открадне и един лев от публичните средства, независимо дали този министър е от нашата или която и да е друга партия. Ние показахме вече с нашата работа с ИТН, че ако трябва да избираме да си затворим очи пред потенциална корупция или да ни падне правителството, ние винаги ще направим това, което вече направихме първия път - ще изберем да ни падне правителството. [...] Ние ще изберем да не сме на власт, пред това да си затворим очите пред корупцията. [...] С тази конструкция, по тази тема, не сме направили какъвто и да е компромис. Ще използваме тези месеци и за да сменим правилата на управлението за борба с корупцията. Ще се борим да включим обратно всички контроли на държава с всички регулатори, които отдавна са с изтекъл мандат", пише Петков.

Той подчертава и върната тема за Изборния кодекс – „а тя е ключова за провеждането на честни местни избори. Ще се борим за промяна в Конституцията - там вече зависи и от другите партии. Ако искаме реална промяна обаче, трябва да има успех по тези теми и да не зависи толкова кое правителство е на власт, а реално да зависи от това какви институции имаме“. 

Според Петков другият реален избор са шести поредни избори „с всички реални последици от такава ситуация: 1) няма бюджет 2) губим парите от ПВУ 3) няма Шенген и еврозона 4) има разпад на държавността 5) няма реформи в прокуратурата и регулаторите 6) името на България пред света става абсолютно разбито 7) пускаме псевдо националистите да растат и хвърлят червени бои по европейските институции под предлога за поход за мир и печелят избиратели с ЛЪЖИТЕ, че щял някой да праща българи да се бият в Украйна“. 

Кирил Петков завършва публикацията си с думите, че е убеден, че това предложение за управлението на България за следващите 18 месеца е най-доброто, което може да се направи (с 64 депутати на неговото обединение от общо 240) и споделя лекция на любим негов професор, която по думите му е и в основата на това решение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:10 | 23.05.23 г.
fallback
Още от Политика виж още