fallback

Veolia: Неудължаване на концесията на "Софийска вода" ще създаде рискове

Поети са ангажименти за инвестиции до 2025 г., каза Франсоа Деберг, регионален директор за България и Гърция

14:35 | 09.08.23 г. 4

Няма бизнес логика да се предотврати законово обоснованото удължаване на договора за концесия на "Софийска вода"/Веолия, която има установен и работещ бизнес модел, който дава добри и видими резултати. Дружеството е успяло да се справи с най-сериозните експлоатационни и инвестиционни предизвикателства в сектора, особено на фона на енергийната криза, която е заплашила с фалит други ВиК оператори в България. Това каза Франсоа Деберг, регионален директор на Veolia за България и Гърция, в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Столичният общински съвет (СОС) още през ноември нареди на кмета Йорданка Фандъкова да подпише удължаването на концесията с 8 години, но тя така и не го е направила досега, като се мотивира с доводи на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което поставя под съмнение икономическия баланс на концесията. Доводите на КЕВР бяха отхвърлени в заключение на Върховния административен съд (ВАС) миналия месец.

"В София предоставяме добра и надеждна услуга и сме най-големият инвеститор сред ВиК операторите и имаме една от най-ниските цени на водата. Това, което желаем, е да продължим да подобряваме услугите, да правим повече инвестиции, да намаляваме загубите. Това би убедило столичани, че това удължаване на концесията не само е най-сигурното, но и най-доброто решение", каза директорът на Veolia.

По думите му неудължаване на концесията ще създаде рискова ситуация, в която общинска компания ще трябва да предоставя услугата, докато се започне тежка, продължителна и скъпа нова процедура за нова концесия.

"Ако кметът реши да не зачете решението на СОС и да не подпише споразумението, което носи доста подобрения за общината, това би довело до много сложни и дълги юридически процедури", отбеляза Деберг. Той каза, че ако има решение за провеждане на нова процедура за концесия, Veolia би желала да остане и да продължи да развива дейност в София. Според него нова процедура е свързана с "много сериозни рискове". 

"Организирането на такава тръжна процедура би изисквало много повече време и разходи за консултантски услуги, което не в полза на столичани", каза гостът в предаването. Той обясни, че разговорите по удължаването на концесията са започнали преди две години и са отнели шест месеца с участието и на различните заинтересовани страни и политически сили.

Процедурата не е била ускорявана и не е пропускано нищо по нея, така че ако се изчакват резултатите от местните избори - така че новите структури в общината да вземат решението - това единствено ще забави процеса, смята Деберг.

"Софийска вода" в момента не може дори да подаде своя бизнес план за одобрение, тъй като той е обвързан с подписването на удължаването на концесията, каза Деберг и добави, че Веолия ще работи с всяка следваща общинска власт.

Пълното възстановяване на икономическия баланс няма да се постигне, дори ако концесията бъде удължена максимално до 2034 г., каза Деберг, като "Софийска вода" е поела ясни ангажименти за инвестиции в четвъртото допълнително споразумение към концесионния договор. Те включват 512 млн. лв. редовни инвестиции до 2034 г., допълнителни 114 млн. лв. за разширяване и подобряване на ВиК инфраструктурата и още 8 млн. лв., за да може "Софийска вода" да стане напълно енергийно неутрална до 2025 г.

Деберг обясни, че целевата инвестиционна политика помага на "Софийска вода" да прави най-големите ВиК инвестиции, като поддържа цената на едно от ниските нива за страната.

„Производството на зелена енергия и подобряването на ефективността е помогнало на дружеството да избегне най-сериозните ефекти от енергийната криза, които са довели почти до фалит други ВиК оператори в страната“, каза той. Дружеството вече произвежда 92% от нужната си електроенергия, а с разширяването на фотоволтаичните мощности ще постигне 100% задоволяване на вътрешните нужди, което ще направи "Софийска вода" уникална в целия регион, допълни директорът на Veolia.

Какво е постигнала "Софийска вода" за качеството на водата, намаляването на загубите и подобряването на инфраструктурата може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:35 | 09.08.23 г.
fallback
Още от Политика виж още