Бизнесът у нас настоява и би подкрепил по-твърда позиция от страна на правителството за пълноправно членство на България в Шенген. Да има призив за бойкот на австрийски инициативи - да не се купуват стоки от магазини и бензиностанции на територията на България заради отказа на Виена да ни даде зелена светлина и за сухопътния Шенген, предлага председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
„Защо не наложим вето на някоя австрийска инициатива? Трябва да има призиви за непазаруване на австрийски стоки и неползване на австрийски услуги. Трябва да има и правителствена, и обществена реакция", коментира Велев по Нова телевизия. Това трябва да е реакция на липсата на твърда позиция от страна ва властите у нас, каза той.
"Шенген, еврозоната и ОИСР са топ приоритети за българския бизнес. Те ще ускорят икономическия растеж и ще подобрят качеството на живот у нас. След като положихме всички усилия и отговаряме на изискванията за Шенген, защо не сме равни с другите?", попита Велев и припомни, че пропуснатите ползи за страната ни са над 1 млрд. лв. годишно.
Според Васил Велев трябва да се търсят такива средства за въздействие, които да дадат мотив на политически фактори в Австрия да променят позицията си.
„България е показала, че е равна с останалите, но бива третирана като второ качество. Това е неприемливо за българския бизнес и ние настояваме за по-твърда реакция”, посочи Велев.
По думите му австрийският транзитен транспорт трябва да бъде контролиран по-добре - така, както иска Австрия.
В края на миналата седмица на моста при Видин се образуваха огромни опашки от тирове, след като митниците започнаха усилени проверки на камионите, пътуващи към Австрия и тази мярка работи, посочи Велев. "Австрия иска от нас това и ние ще ги проверяваме повече време", каза той.
Велев допълни, че според него държавата не се възползва максимално от предимствата на географското си местоположение.
Той не коментира дали България трябва да спре руския газ за Австрия, който минава през наша територия.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Пригответе се за потоп от петрол веднага щом Ормузкият проток отвори отново
Акциите, златото падат преди данните за инфлацията в САЩ
SpaceX поставя 30% от търгуемите акции в пасивни ръце, тествайки пазарите
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Демерджиев се срещнал с близки на загиналите от случая “Петрохан”
Градушка унищожи лозята в Йоаким Груево и Брестовица
Йотова награждава пожарникарите, помогнали на пострадалите на “Челопешко шосе“
Митрофанова: Радев призовава за дипломация с Русия, но засега само устно
Започва ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза“
преди 2 години До: ratten на нашия мост ли се премести мааааа? :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: ratten, срещу ръжен не се рита - народна поговорка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години В края на миналата седмица на моста при Видин се образуваха огромни опашки от тирове, след като митниците започнаха усилени проверки на камионите, пътуващи към Австрия и тази мярка работи, посочи Велев. "Австрия иска от нас това и ние ще ги проверяваме повече време", каза той. ДАААА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар