Десислава Атанасова и Борислав Белазелков положиха клетва като конституционни съдии, избрани от квотата на Народното събрание. Двамата заемат местата на Гроздан Илиев и Анастас Анастасов, предава БТА.
Новите съдии бяха избрани за членове на КС на 19 януари, като Атанасова беше подкрепена от 159 депутати, а Белазелков – от 154.
На официалната церемония присъстваха председателят на Народното събрание Росен Желязков, председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков, но не и президентът Румен Радев.
По-рано днес от прессекретариата на държавния глава съобщиха, че той няма на присъства, защото „полагането на клетва за спазване на Конституцията на фона на сериозните съмнения за нейното нарушаване е несъстоятелно“. Според съобщението държавният глава не приема „думите да противоречат на действията, а церемониите да заменят принципите“.
На 23 януари Румен Радев сезира Конституционния съд за избора на новите съдии и призова те да не полагат клетва, преди съдът да се произнесе. КС заведе дело по искането на президента, както и по искането на депутати от „Възраждане“, „Има такъв народ“ и БСП срещу избора на двамата нови конституционни съдии.
„През повече от 32-годишното си съществуване Конституционният съд е отстоявал своята независимост, това ще прави и занапред“, каза в словото си председателят на съда Павлина Панова по време на церемонията.


Оставиха в ареста трима, обвинени за участие в престъпна наркогрупа
Сърбия ни връща Стоян Мавродиев
ГЕРБ внася законопроект за забрана на социалките за деца до 16 години
Събраха пари за следването талантлива варненка в Кеймбридж
Изграждат екологичен парк край Балчик
Европейски автопроизводители канят китайци в заводите си
Европейските автопроизводители вече влязоха в режим на икономии
НАТО стана шоуто на Тръмп и Ердоган и всеки получи оръжие
Живот в бранда: новият адрес на лукса
Белгия смята, че Украйна е пробудила Европа
Ето ги първите отличници в най-тежките краш тестове на Euro NCAP
Девет често срещани проблема при китайски автомобили
Най-мощният Land Rover Defender беше „скопен“ заради емисиите
Роботакси на Waymo арестува пътниците си
От тези автомобили е най-вероятно да ви напсуват на пътя
Левски спечели делото срещу Ботев Пловдив по казуса "Око-Флекс"
Концертът на Moonspell в Античния театър в Пловдив падна
Ексклузивна среща със звездите от "Под прикритие" 6 на Aniventure Comic Con 2026
преди 2 години Разбойниците, мутрите и мутресите вилнеят по етажите на властта, а paRта спи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Браво! Добро начало! Ако нарушиш конституцията докато ставаш защитник на конституцията дали си нарушил конституцията ? :) И дали ще защитаваш конституцията по-добре ? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хора, знаете ли, че с повишаване на имунитета вие ще се отървете от хроничните заболявания и ще се предпазите от всякакви вируси, освен това ще се почувствате по-млади. Подсилвам имунитета си с едно от най-добрите лекарства, разбрах за това тук---- https://***/zf32 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Резиль, нищо друго. Така се прави отрицателният подбор. Накрая се формира мнозинство, чието IQ сумарно едва стига номера на шапките им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар