Разрив със съюзника Тръмп
Малко след тези две речи на Мелони Доналд Тръмп разкритикува папа Лъв Четиринадесети заради поредица от негови призиви за мир и критики срещу онези, които разпалват войни по света. Италия, която е силно привързана към католицизма, реагира енергично на тези критики на Тръмп. Три пъти в рамките на два дни Мелони защити папата. В резултат на което Тръмп насочи за първи път огъня на упреците си към Мелони и Италия. Той изрази разочарование лично от Мелони, че не е такава, каквато я е мислил и от Италия, че не е помогнала на САЩ във войната в Иран. Мелони в продължение на няколко дни не отговори на тези упреци, придържайки се към тактиката на мълчанието, докато италиански политици, дори такива от опозицията, излязоха в нейна защита. От известно време Мелони се е чувствала неудобно заради близостта си с Тръмп и е търсела начин за прекъсване на тази "токсична връзка". Непредвидимостта на американския президент в международните дела всъщност породи много критики в самата Италия, особено след като САЩ съвместно с Израел подеха война в Иран, която рефлектира върху цените на горивата и на енергията. Смята се, че отчасти на референдума за съдебната реформа много италианци са дали глас всъщност срещу сближаването на Мелони с Тръмп, припомня Франс прес. Мелони имаше намерение да се позиционира като мост между ЕС и САЩ, тя винаги защитаваше усилията на Тръмп за постигане на мир в Украйна и за прекратяване на конфликта в Газа. В началото на годината Мелони беше изразила и надежда, че Тръмп ще може да бъде номиниран за Нобелова награда за мир, ако постигне край на войната в Украйна. Но Мелони също така каза, че действията на САЩ и Израел в Иран са били извън рамката на международно право, въпреки че разкритикува иранската ядрена програма и репресиите на Техеран срещу протестиращите иранци.
Първата реакция на Мелони на упреците от страна на Тръмп дойде в неформална обстановка. Мелони коментира разрива по време на посещение на изложението за интериорен дизайн в Милано. Тя каза, че не се е обидила от думите на Тръмп и добави, че човек трябва да действа смело и да казва на приятелите си с какво не е съгласен. Според нея това няма да доведе до разрушаване на историческите връзки между приятелски страни като Италия и САЩ. Италианският премиер повтори това и на брифинг в кулоарите на срещата на върха на ЕС в Кипър. Тогава тя поясни, че от момента, в който Тръмп е разкритикувал нея и Италия, тя не е говорила с него по телефона, но отношенията между двете страни остават солидни. След стрелба на журналистическа гала вечеря във Вашингтон, на която присъстваше и Тръмп, Мелони беше сред първите чуждестранни лидери, осъдили това престъпление и изразили солидарност с американския лидер.
За леко затопляне на отношенията през този период навеждаше на мисълта изказването пред Financial times на специалния емисар на Тръмп за глобалните партньорства, родения в Италия Паоло Дзамполи, който каза, че е предложил на президента на САЩ и на ръководителя на международната футболна федерация ФИФА Джани Инфантино Италия да замени Иран на Мондиала това лято в САЩ, предадоха АНСА и Франс прес. Тогава самият италиански министър на спорта Андреа Абоди заяви, че е против подобна идея. А медиите по света припомниха, че регламентът на ФИФА не предвижда подобна замяна, отбелязва Франс прес. На 30 април Тръмп заяви, че няма нищо против Иран да участва в Мондиала, което сложи край на хипотезите за евентуална подмяна на Иран с Италия.
Пак на 30 април Тръмп отново се сети за това, че Италия не е помогнала на САЩ във войната в Иран и каза, че може да обмисли изтегляне на американските военни, разположени сега в няколко италиански бази. В началото на войната в Иран, американското военно присъствие в италиански бази породи опасения, че Италия може да бъде подложена на ирански обстрел с ракети с голям обсег, припомня „Нюзрум Италия“. Опозицията в Италия пък се опасяваше, че базите може да бъдат използвани за бойни операции срещу Иран. Италия отказа на САЩ подобно ползване на базите. Но пък италиански анализатори припомниха и, че в някои от тези бази има американско ядрено оръжие. Италия не разполага с ядрен арсенал, но наличието на американски ядрени бомби в италиански бази й дава гаранции за сигурност, припомня аналитичният институт „Инициатива срещу ядрената заплаха“.


253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Зеленски: Макрон обеща да ускори доставките на нова военна техника
Саръбоюков се класира за финалите на Диамантената лига
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Япония под тревога: Земетресение 5,8 и предупреждение за цунами
Съседите на принц Хари и Меган в САЩ щастливи, че се отървават от кралската двойка