fallback

Безработицата в САЩ изненадващо спада още - до 53-годишно дъно

Фирмите наемат значително повече нови служители - в разрез с очакванията на експертите

16:45 | 03.02.23 г. 5
Автор - снимка
Създател

През януари броят на новонаетите служители в САЩ е нараснал, а процентът на безработицата е спаднал до 53-годишно дъно, показвайки неочаквано горещ пазар на труда, който вероятно ще засили решимостта на Федералния резерв да продължи серията си от повишения на лихвените проценти, предава Bloomberg.

Заетите извън селскостопанския сектор са се увеличили с 517 хил. през миналия месец след ревизирания нагоре ръст от 260 хил. през декември, показа докладът на Министерството на труда в петък.

Равнището на безработица е спаднало до 3,4%, което е най-ниското ниво от май 1969 г., а средните почасови доходи са нараснали със стабилен темп. Експертите очакваха увеличение на безработицата до 3,6%, предава Ройтерс.

Данните надхвърлят и всички прогнози в анкета на Bloomberg сред икономисти, които очакваха увеличение на заетите със 188 000 и повишаване на равнището на безработица до 3,6%.

По данни на Министерството на труда на САЩ през януари средното почасово заплащане се е увеличило с 0,3% на месечна база. Увеличението за предходния месец беше ревизирано от 0,3 на 0,4%. В сравнение със същия месец на миналата година почасовото заплащане се е увеличило с 4,4% в началото на годината.

Фед остава под натиск 

Днешните данни подчертават устойчивостта на пазара на труда въпреки нарастващите разходи по заемите, спада в потребителското търсене и цялостната несигурна икономическа перспектива. Търсенето на работници продължава да изпреварва предлагането, което заплашва да задържи силния растеж на заплатите и да раздуе допълнително инфлацията.

Така ситуацията на пазара на труда остава напрегната - поне от гледна точка на централните банкери. Фед иска да ограничи инфлацията в страната и да охлади горещия пазар на труда с по-високи лихвени проценти. С оглед на забавящата се инфлация обаче неотдавна централната банка превключи на друга предавка и повиши основния лихвен процент само с четвърт процентен пункт - до новия диапазон от 4,50 до 4,75%.

Това бе знак за връщане към нормалността на паричната политика след поредица от сравнително големи повишения на лихвените проценти. Сега Фед може да се почувства принуден да реагира отново по-остро и да повиши лихвените проценти по-рязко. 

Доходността по държавните ценни книжа се повиши, докато фючърсите върху индекса S&P 500 се сринаха, а доларът поскъпна. Трейдърите на суапове повишиха прогнозата за това къде виждат пика на цикъла на Фед за вдигане на лихвите до близо 5% около средата на годината.

Наемането на служители се оказва широко застъпено в различните сектори, като водещи бяха туризмът и хотелиерството, професионалните и бизнес услугите и здравеопазването. Заетостта в държавната администрация се увеличи с най-много от юли насам, което отразява завръщането на служителите в Калифорнийския университет след края на стачката им. Най-голямата стачка във висшето образование в историята на САЩ бе организирана през декември в опит да се осигурят приемливи заплати, повече обезщетения за грижи за деца, разширен отпуск по семейни причини и други искания. Около 48 хил. академични работници във всичките 10 кампуса на Калифорнийския университет стачкуваха, включително асистенти, докторанти, преподаватели и стипендианти. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:45 | 03.02.23 г.
fallback
Още от Пазар на труда виж още