fallback

Shell се оттегля от "Северен поток" 2 и от всички проекти в Русия

Компанията има дял и в съоръжението за втечнен газ "Сахалин-2" и в компанията Salym Petroleum Development

22:14 | 28.02.22 г. 5

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Shell излиза от руските си газови сделки, включително огромно съоръжение за втечнен природен газ, след като нашествието в Украйна промени правилата на ангажимент между западните компании и Москва, предава Bloomberg.

Решението следва сходен ход от BP, която обяви в неделя, че ще се откаже от дела си в управляваната от държавата петролна компания Роснефт, поемайки финансов удар за 25 млрд. долара. Shell прекратява партньорството си с Газпром – друг контролиран от Кремъл гигант с ръководство, който е тясно свързан с руския президент Владимир Путин.

„Взехме с убеждение решението си за напускане. Не можем и няма да останем“, заяви главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Бьорден.

Ходът е предприет след натиск от британското правителство, което заедно със САЩ и други съюзници, се стреми да притисне руската икономика и да убеди Путин, че нашествието му в Украйна ще означава финансов крах.

Shell не дава информация за размера на финансовия удар, който ще поеме заради излизането си от Русия, но заяви, че активите ѝ в страната възлизат на 3 млрд. долара. Тя притежава 27,5% от съоръжението за втечнен газ „Сахалин-2“ и 50% от Salym Petroleum Development, която миналата година донесе на компанията 700 млн. долара коригирана печалба.

Компанията ще прекрати и партньорството си за проучвания с Газпром, наречено Gydan, и ще се оттегли от газопровода „Северен поток“ 2, който вече беше замразен от германските власти.

Дори след като BP предупреди, че може да поеме много по-голям удар след излизането си от дела си в Роснефт, книжата на компанията поевтиняха само с 4%. Инвеститори и анализатори твърдят, че ще бъде много трудно да се намерят купувачи за руски активи в настоящата ситуация, тъй като на страната се налагат нови и нови санкции. Но решението за напускане премахва други рискове като вреда за репутацията от близко сътрудничество с контролирани от Кремъл компании.

Ходовете на британските компании и на норвежкия енергиен производител Equinor показват, че западните сили искат да стигнат далеч в стремежа си да накажат Путин. BP и Shell са в Русия от десетилетия и разшириха значително усилията си да установят, засилят и поддържат присъствието си там. Техните решения за излизане от тези активи поставят въпроси за операциите на други енергийни гиганти в страната.

TotalEnergies също има значителни операции в Русия, представляващи 1,5 млрд. долара от общите ѝ парични потоци, или около 5%. Тя има дял в газовия производител Новатек, както и голям интерес в проекта „Ямал“.

Exxon Mobil оперира петролния проект „Сахалин – 1“ в партньорство с Роснефт. Chevron има присъствие в сектора на смазочните масла.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:46 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още