fallback

Г7 се разбраха за тавана за цената на руския петрол, ЕС обмисля таван за газа

Русия няма да работи с държави, които прилагат "непазарни принципи", коментират от Кремъл

16:59 | 02.09.22 г. 23

Финансовите министри от Г7 се разбраха за въвеждането на таван на цената на руския петрол и петролни продукти, която ще бъде определена на базата на редица технически фактори и може да бъде преразгледана, ако се налага. Цената ще бъде публично и открито дискутирана и определена при прозрачни условия, съобщават от институцията в комюнике, публикувано на сайта на германското правителство. 

Ефективността на мярката ще бъде следена внимателно и ако се налага - параметрите ще бъдат променени, допълват още от Г7.

През юли анализатори коментираха, че Клубът на богатите вероятно ще предложи ограничения на цената на руския петрол между 40 и 60 долара за барел.

По информация на Financial Times механизмът може да бъде въведен между 5 декември и 5 февруари 2023 година. Схемата предивижда система от стимули за транспортни компании и застрахователи, за да бъде спазван таванът на цената за руския петрол, допълва още изданието.

Русия от своя страна заплаши, че няма да продава петрол на страните, които въведат таван на цената на петрола. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира, че Русия няма да работи с държави, прилагащи "непазарни принципи".

Таванът на цената на петрола е нов опит да бъдат намалени приходите на Русия от търговия с енергоизточници, с които тя финансира своята война в Украйна. Според представителите на Г7 мярката трябва да успокои и енергийните пазари, които реагираха много силно на случващото се в последните месеци. През май ЕС въведе ембарго на руския петрол, което ще влезе в сила през декември.

Междвременно председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен коментира, че Европа трябва да въведе и таван на цената на руския тръбен газ. По този начин ще бъде ограничена възможността на руския президент Владимир Путин да манипулира енергийните пазари в общността, допълни тя, цитирана от Ройтерс.

Тя призова и за мерки за уязвимите потребители и компании, финансирането на които да дойде от големите печалби, трупани от компании в енергийния сектор благодарение на енергийната криза. Според Урсула фон дер Лайен има правни възможности да бъдат въведени и двете предложения.

Темата за интервенции на енергийния пазар стана много актуална на фона на рекордните цени на газа в Европа и на електроенергията в Германия. Тя ще бъде дискутирана на неформална среща на енергийните министри от общността в Прага на 9 септември. Очакванията са там да бъде предложено именно въвеждането на таван на цената на природния газ като цяло.

Източник на Ройтерс посочва, че на 14 септември ЕК ще публикува своите предложения, които да регулират енергийните цени в общността.

От началото на военната си инвазия в Украйна Русия започна да намалява доставките на газ за страните от ЕС, което изстреля цената на природния газ до почти 340 евро за мегаватчас. Според председателя на ЕК в момента Москва търси начини не как да изпълни своите задължения по договорите си с европейските клиенти, а как да спре доставките изцяло.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:31 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още