fallback

Русия е загубила 60% от пазара на пренасян по море петрол в Европа

Комбинираните количества за България и Румъния остават без промяна в седмицата до 7 октомври спрямо предходната до 30 септември, като увеличението на доставките за България компенсира спада на тези за Румъния

22:33 | 10.10.22 г. 7
Автор - снимка
Създател

Русия е загубила три пети от продажбите си на петрол за Европа, пренасяни по море, откакто Москва започна атаката си срещу Украйна през февруари. Този пазар ще изчезне напълно след осем седмици и последните санкции ще затруднят значително диверсифицирането на доставките за други пазари, съобщава Bloomberg.

Доставките по море на суров петрол за Европа са били средно 630 хил. барела на ден през четирите седмици до 7 октомври, което е спад от 1,62 млн. барела преди инвазията. На танкерите, пренасящи руски петрол, сега им отнема четири пъти повече време за всяка доставка до Индия, отколкото до Нидерландия, или десет пъти повече, отколкото до Гданск в Полша.

Последният кръг от санкции на Европейския съюз в отговор на поредното анексиране на части от Украйна, включва и забрана за морски пренос на руски петрол с европейски танкери – мярка, която може значително да увеличи ефектите върху морските доставки. Санкциите също така бяха преразгледани, за да включват и таван на цените, в рамките на който от 5 декември купувачите на руски петрол ще могат да използват европейски кораби, застрахователи и други услуги, но ако цената на суровината е под определени граници.

Русия вече обяви, че няма да продава петрол на купувачи, които ще налагат таван на цените и предупреди, че това може да доведе до свиване на добива, а основните ѝ купувачи по всяка вероятност няма да приемат мярката.

Потоците към трите страни, които първоначално поеха отклонените от европейските купувачи количества, достигнаха пик през юни с 2,2 млн. барела на ден. През четирите седмици до 7 октомври това количество е намаляло с около 320 хил. барела на ден.

Въпреки че потоците суров петрол, изпратени от Русия, през седмицата до 7 октомври, намаляват, то четириседмичната осреднена стойност се движи в обратната посока.

Износът като цяло на четириседмична основа се е увеличил, но остава под 3 млн. барела на ден за четвърта седмица. Това е най-дългият период от началото на март, през който мярката е под този праг. Увеличението е движено основно от потоците към Азия, които са нараснали до най-високото си равнище от юни насам.

Доставките по дестинации. Графика: Bloomberg

Руските морски доставки за Европа са спаднали до 604 хил. барела на ден – най-ниското им равнище за годината досега през четирите седмици до 7 октомври. Потоците са намалели с 56 хил. барела на ден, или 8%, спрямо периода до 30 септември. Тези данни не включват доставките за Турция.

Комбинираните количества за България и Румъния остават без промяна в седмицата до 7 октомври спрямо предходната до 30 септември, като увеличението на доставките за България компенсира спада на тези за Румъния.

Доставките за България и Румъния. Графика: Bloomberg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:34 | 10.10.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още