Служебният министър на енергетиката Росен Христов, заедно с министъра на икономиката Никола Стоянов, изпълнителния директор на "Булгаргаз" Деница Златева и директора на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, посетиха терминала за втечнен газ "Ревитуса", съобщават от Министерството на енергетиката.
Посещението е част от плановете на българската делегация, водена от вицепремиера по икономическите политики и министър на транспорта Христо Алексиев, в южната ни съседка. Според съобщенията преди началото на визитата една от основните теми на разговорите ще бъде енергийното сътрудничество и диверсификация.
Българската делегация наблюдава разтоварването на танкер с втечнен газ на терминала "Ревитуса". Снимка: Министерството на енергетиката
Преди ден стана ясно, че българската компания "Булгаргаз" успя да получи само два слота за разтоварване на терминала край гръцкия остров Ревитуса. Енергийният търговец MET Energy обаче има пет слота, или общо 5 тераватчаса природен газ, получени в годишния търг на DESFA. Съоръжението дава възможност на България да получава втечнен газ, който през 2023 година вероятно ще бъде сред основните източници на газ у нас.
Участието в търгове за слотове е ново предизвикателство за "Булгаргаз", който доскоро разчиташе основно на дългосрочните договори с "Газпром" и от Азербайджан за доставка на тръбен газ. Сега обаче компанията разглежда опции и за втечнен газ от различни доставчици, които да влязат през терминалите на Турция, Гърция, дори и на Италия (чрез суапови сделки по Трансадриатическия газопровод).
Отделно България ще разчита на терминала в Александруполис, в който има дял чрез държавната "Булгартрансгаз". Очакванията са терминалът да бъде в експлоатация в края на следващата година.
По-рано днес (4 ноември) в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) беше разгледан 10-годишният план за развитието на "Булгартрансгаз". Участниците в общественото обсъждане критикуваха пасивността на компанията при разработването на проекти, свъразани с новите маршрути на газа в Европа.


Хороскоп за 2 юли 2026
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
К. Георгиев: Фактори от САЩ и Китай ще определят петрола след войната в Залива
Стартъп с българско ДНК помага на хората да защитят цифровите си активи
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Френските елити се изправят пред свой собствен „момент на Мамдани“
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
Слънчево начало на деня, следобед бури и градушки
Най-близкият съюзник на Путин под натиск: Минск се съпротивлява на по-дълбока военна роля
Никол Шерцингер на 48 г., удиви по бански
преди 3 години По словам Скрекаса, Греция первое государство-член Евросоюза, которое задним числом с октября 2021 года по июнь 2022 года облагает налогом прибыль этих компаний по ставке 90%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години https://ria.ru/20221103/nalog-1829137465.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Черното злато се цели в котировките на титиоф. отговор Сигнализирай за неуместен коментар