fallback

"Роснефт": Европа вече не може да определя референтната цена за сорта "Уралс"

Само руското правителство ще прецени дали да даде дял на индийски компании в руски петролни проекти, каза Игор Сечин

08:11 | 07.02.23 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европа вече не може да определя референтната цена на руския сорт "Уралс", каза изпълнителният директор на "Роснефт" Игор Сечин, цитиран от Ройтерс. Той уточни още, че в момента Азия е основният купувач на руския петрол след санкциите на Запада. 70% от руския петрол вече се продава в Индия, сочат изчисленията на Ройтерс. Русия става основен доставчик за страната, измествайки Ирак.

Преди санкциите срещу Русия да влязат в сила Европа беше основния пазар на петролните компании.

"Ако руски петрол не влиза на европейския пазар, то там няма референтна цена. Референтната цена ще се формира там, където обемите отиват", каза Сечин по време на форума India Energy Week в Индия. На въпрос на Ройтерс дали "Роснефт" планира да даде дял на индийски компании в проекта "Сахалин 1", след излизането на западните партньори, той коментира, че това е решение, което може да вземе само руското правителство.

Референтната цена за сорта "Уралс" преди войната в Украйна беше цената на сорта Brent. Традиционно руският сорт се търгуваше с отстъпка в диапазона около 5 до 10 долара за барел спрямо референтния сорт. Но той е почти два пъти по-евтин. По данни на руското Министерство на финансите средната цена на сорта "Уралс" през януари е 49 долара за барел, спрямо над 88 долара за барел за сорта Brent на международните пазари.

Заради санкциите срещу Русия руският петрол е нежелана стока на Запад, но се търси на азиатските пазари - освен Индия, голям купувач е и Китай. ЕС и страните от Г-7 взеха решение за определяне на таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел. Това означава, че компаниите рискуват санкции, ако приемат да предоставят услуги (транспортни, застраховане и т.н.) за преноса на доставки руски петрол, чиято цена е над този таван.

Игор Сечин, сочен за  един от най-близките до руския президент хора, коментира по време на форума още, че добивът на "Роснефт" през 2022 година се увеличава с 3%. В първото деветмесечие на миналата година компанията е добивала по 3,81 млн. барела на денонощие. По данни на ТАСС през цялата 2021 година добивът на компанията достигаше 4,97 млн. барела на денонощие, което е ръст от почти 5% спрямо нивата през 2020 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:00 | 07.02.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още