Въпреки заплахите за високи мита върху вноса на европейски стоки в САЩ в своята първа официална международна изява новият президент Доналд Тръмп заяви, че е готов да осигури на Европейския съюз (ЕС) евтини енергоресурси, включително и втечнен природен газ, които да запазят конкурентоспособността на европейската икономика.
Проблем обаче могат да се окажат екологичните политики по отношение на метана, които в момента се споделят от ЕС и САЩ, пише европейското издание Politico.
Преди няколко години и двете страни влязоха в т.нар. коалиция за метана, подписана по време на климатичната конференция на ООН в Глазгоу. В нея участват повече от 100 държави и целта е намаляването на емисиите метан с 30% до 2030 година. В изпълнение на ангажиментите си през май 2024 година ЕС одобри правила за вноса на петрол и природен газ от страни, които не следят за емисиите метан. Според тях през 2027 година може да бъдат налагани глоби и санкции за вносителите от тези държави.
През 2021 година споразумението за метана беше посрещнато с ентусиазъм, защото еколозите пресметнаха, че ще забави повишаването на глобалните температури с 0,2°С до 2050 година. Надежда, че ще се сбъдне беше и включването на САЩ - водещи в добива и износа на петрол и природен газ.
Но още с избирането си за президент Доналд Тръмп даде да се разбере, че САЩ няма да участват в никакви екологични инициативи. Той съобщи, че ще извади страната от Парижкото споразумение, както вече направи при първия си мандат, и вероятно коалицията за метана също няма да бъде "пожалена". Той вече подписа укази, насърчаващи изкопаемите горива и обеща да премахне всички мерки, които пречат на индустрията.
Проучванията показват, че метанът е много по-токсичен за атмосферата от въглеродния диоксид, но и се разпада по-бързо. Според еколози ограничаването му може да бъде много по-ефективно за забавяне на климатичните промени от другите мерки. Метанът обикновено се изхвърля в атмосферата при добива на изкопаеми горива, както и при преноса на природен газ. Той е без цвят и мирис и разлив може да остане незабележим дълго време.
Говорителят на ЕК по въпросите на енергетиката Анна-Кайса Итконен е потвърдила пред Politico, че мерките за ограничаването на метана ще засегнат вноса на американски газ, ако действително Тръмп се откаже от коалицията. На този етап не е предвидено изключение за компаниите от САЩ. Европейски депутати допълват, че правилата не предвиждат мита, но може да се стигне до налагане на глоби. Те трябва да бъдат насочвани към компании, които ще се възползват от облекченията на американския президент и откажат да спазват климатичните стандарти.
Анализатори смятат, че бизнесмен като Тръмп няма да се откаже от приходите, които получава от ЕС за енергийните доставки и може да си затвори очите за метана. Особено когато цената на втечнения газ в Европа е по-висока от други традиционни пазари в Азия за американските компании.
Първият индикатор какво ще направи Вашингтон е дали Тръмп ще подкрепи инициатива за следене на метановите емисии от танкерите, превозващи втечнен природен газ за Европа, посочва още Politico.
Това няма да бъде единствената екопречка пред търговските отношения между ЕС и САЩ. От 2026 година страните от ЕС ще налагат т.нар. "въглероден данък" при вноса на стоки от държави, които не спазват европейските екологични стандарти. Те засягат стоки, чието производство емитира големи количества въглероден диоксид - например стомана или торове.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година Мощни производители на метан в домашни условия (от 1 до 5) гледам са се разписАле. ВъзмУтени къмто новите правила за търговия. Нема друзя несретници-фронтоваци, Утече газчицата, СП1 и СП2 си ги гръмнаха русНАЦИтата в пристъп на безпомощност и чиста злоба, по Ямал решиха че немат клиенти вече, подир върнаха управлението на исторически украинската област Курск, и сега треперят за балкански пАток щото там некво масово нерегламентирано пафффкане на папироси има та знае ли се ... :))) ... Конец !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Руският метан, най екологичният метан в света :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Очаквам постът ми отново да бъде изтрит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Проучванията показват, че метанът е много по-токсичен за атмосферата от въглеродния диоксид, но и се разпада по-бързо. === Чии проучвания? На този учен ли: https://youtube.com/watch?v=np5D1sTz5Vc отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Още не са се сетили да обявят за най-токсичен газ кислорода, че тогава ще ни разкатаят окончателно фамилията. На ден по половин бутилка кислород. За повече, огромни глоби. След като "запушиха" озоновата дупка видяха, че насреща си имат пълни абдали, които могат да бъдат доени безкрайно. И сега "от въздуха" точат милиарди и трилиони. Остап Бендер се върти като пумпал в гроба си от завист. Тия го надминаха хилядократно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година "въглероден данък" при вноса на стоки от държави, които не спазват европейските "екологични стандарти". Те засягат стоки, чието производство емитира големи количества въглероден диоксид - например ... торове" Стоката е - ХРАНАТА. "въглероден данък" ще слагат на храната. Скоро и газомер в панталоните ще ни инсталират, за да ни таксуват отделения метан, ако не се освестим и не спрем лудостта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година "метанът е много по-токсичен за атмосферата" леле леле давайте да затваряме вегетарианците че отровиха атмосферата отговор Сигнализирай за неуместен коментар