Новото правителство в Белгия ще увеличи ядрения капацитет на страната от 4 гигавата на 8 гигавата, става ясно от коментар на енергийния министър Матийо Бийе пред финансовото издание Tijd. Ройтерс отбелязва, че в коалиционното споразумение са сформиране на правителство е записана цел за ядрени мощности с капацитет от 4 гигавата в енергийната система. В страната вече има пет реактора с общ такъв капацитет, което би трябвало да означава или удължаване на срока на работа на реакторите, или изграждане на нови.
Но Бийе е категоричен, че става въпрос за удвояване на капацитета, без да дава повече подробности къде могат да бъдат разположени те. Това е съществена промяна в политиката на страната към ядрената енергетика.
Енергийният министър коментира пред местното издание Tijd, че само малките модулни реактори няма да са достатъчни и ще трябва да бъдат изградени и конвенционални реактори. "Още обсъждаме каква технология ще изберем, но е ясно, че няма да бъдат само малки модулни реактори. Само те няма да бъдат достатъчни", отбеляза той.
Белгийското правителство подписа договор с френската Engie за удължаване на срока за експлоатация на два от реакторите в страната. Сделката беше сключена в края на 2023 година, но се проверява дали е в съзвучие с правилата от Европейската комисия (ЕК). Френската компания вече коментира, че освен модернизацията на старите няма интерес към строителството на нови реактори в Белгия.
Бийе намекна, че може да преговоря с друга френска компания - държавната EDF, кояго дължи дял в АЕЦ "Тианж".


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година До: Tutankhamon Що ли да не си го преместя в другия крачол, пък ЕС кучета да го ядат? Тъй де, И американци, И руснаци, И китайци само се радват на безпомощността на икономическия си конкурент. И, колкото той е по-неповратлив и по-зле си движи мозъчните клетки, толкова повече пари могат да изпомпват от него, докато той, стои, парализиран от бюроклатични глупотевини. Имам чувството че, в Брюксел, са ги назначавали врагове, според максималната им НЕПРИГОДОСТ да осмислят и да вършат работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tutankhamon думичките бяха "Да не открихте нови трилиони кубици '. Май, никой не е откривал. Говорих преди дни с момък в Брюксел, търсех контакт да разкажа, да обясня...И той ми казва "- Ти провери, дали е допустимо нормативно" и др.бла-бла-бла. Т.е., в ЕС чавка им е изпила акъла, а ти се опитвай да им помагаш. Що ли са не си гонпреместя в другия крачол, пък ЕС кучета да го ядат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година ...Иначе, много е лесно да седя отстрани и да кавам " ***, алсъмви като сте такива тарифата, не плащате ли газ по $1000? Да не откриете нови трилио и кубинци в Европа/Германия/ другаде? Сигурни доставки? От щатите? Русия? Катар не ви ли тегли една май на? -ХА ТАКА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tutankhamon ДА, ИМА НАЧИН да му се плати (ОТДЕЛНО!) И ЗА "ОТПАДНА" ТОПЛИНА (с тарифите, да се оправя той) като едновременно, се балансират и изравнят генерация и потребление И В ЕЕС (ЕлектроЕнергийната Система) Т.е., получава икономия от мащаба а също, ПО-ВИСОКА ЦЯЛОСТНА РЕНТАБИЛНОСТ В СТРАНАТА (си). ЕС е в тежка системна енергийна криза ЗА МНОГО ДЪЛГО НАПРЕД. Не е ли време да се вслушва и да чуе някакъв вариант, а после, умните глави да решат? Р.Овч. оправи...вас или себе си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tutankhamon - "Редакторът" на телефона се шегува. Говорех за минуса. А сега, ще споделя за народа и един спорен за някои, ФАКТ: Компаниите, които продават ("СТРОЯТ") АЕЦ, СА ТЪРГОВЦИ. Те продават източници на ЕЛ.ЕНЕРГИЯ, като топлинната, ПРОСТО Я ОТПИСВАТ. Броят това за "нормално", Т.К.ПУБЛИКАТА ТАКА Е СВИКНАЛА. Така...ПЕСТЕЛИВИЯТ, ИСТИНСКИ СТОПСНИН, ОБАЧЕ, трябва ли да допуска през пръстите му, да изтичат БЕЗПЛАТНО ТЕРАВАТЧАСОВЕ, за които, ТОЙ Е ХАРЧИЛ но, няма да му платят? - продължава отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Видях минута но, тоя дето го е сложил, не е наясно с нищо. А познанието ка став това, е абсолютно FREE-OF-CHARGE. ПОДАРЪК Е. IT'S A GIFT. Заедно със стимула за бизнесите, които води/поражда. Която икономика го усвои, си генерира по няколко милиарда евро годишно към своя БВП. ПОЛЗВАЙТЕ, ХОРА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Оказва се че, в АЕЦ, може да се извлича и използва около 2 (два) пъти повече енергия, отколкото в момента. Без повече реактори, БЕЗ претоварване на тези,и близо 2 (два) пъти по-евтино. Ако ли тези, които го строят ви казват че, "това е невъзможно", ТОВА значи че, ТЕ НЕ ЗНАЯТ КАК. Иначе, е техническиносъществимо и икономически изгодно, разбира се, при спазване.на определени условия и ограничения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар