IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

МАЕ: Светът е изправен пред нова ера за ядрената енергетика

Малките модулни реактори могат да донесат истински бум за сектора в развитите икономики

17:44 | 16.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Интересът към ядрената енергетика е на най-високото си ниво от петролната криза през 70-те години на миналия век, отбелязва Международната агенция за енергетика (МАЕ) в доклад, посветен на развитието на сектора. Анализът показва, че електроенергията е пред бум на фона на растящите нужди - най-малкото заради електромобилите и изкуствения интелект.

Пазарът, технологиите и политиките за ядрената енергетика също са на такова ниво, че да гарантират нова ера в ядрената енергетика, сочат заключенията. Но това няма да може да бъде реализирано само с публични финанси и трябва да бъдат мобилизирани и частните инвеститори.

Самото естество на ядрените проекти обаче изключва обикновените схеми, които са типични за финансиране на големи инфраструктурни проекти - изграждането на нов реактор обикновено отнема между 20 и 30 години от момента на стартирането на проекта.

Подкрепата се разширява - ядрената енергия е сочена за чиста и с постоянен производствен профил, което отговаря на целите на зеления преход в развития свят. В момента в етап на изграждане са 63 реактора, чийто капацитет за производство е 70 гигаватчаса и това е най-високото ниво от 1990 година насам. През последните пет години е взето решение за увеличаване на експлоатацията на 60 реактора (15% от съществуващите реактори). За периода от 2020 година насам инвестициите в ядрената енергетика надхвърлят 60 млрд. долара.

Повече от 40 държави по света развиват ядрената енергетика, а новите технологии като малките модулни реактори обещават още по-голям ръст. Очаква се първият такъв реактор да влезе в експлоатация към края на това десетилетие.

Тези мощности са възможност за Европа, САЩ и Япония да си върнат лидерството в ядрената енергетика, сочи МАЕ и допълва, че постепенно Китай се движи напред и е напът да измести досегашните играчи.

Агенцията е разработила няколко сценария за развитие и според базовия в Европа и САЩ новите ядрени централи само ще заместват извежданите от експлоатация. При вариант за бързо развитие новите технологии ще допринесат за 40% ръст на новите мощности в развитите икономики.

В част от развитите икономики ядрените реактори осигурявят над 40% от енергията в микса. Например във Франция делът е 65%, следват Словакия (63%) и Унгария (45%). Ядрените реактори осигуряват 40% от потребяваната енергия в България през 2023 година. Но средната възраст на тези мощности надхвърля 36 години. Практиката във Франция и САЩ досега показва, че обновяването и удължаването на срока експлоатация е скъпо и дълго.

Но малките модулни реактори са много  конкуренти по отношение на цената и всъщност дават възможността за навлизане на частните инвеститори. Те могат да бъдат изградени за покриване на нуждите от енергия за конкретен обект - например за центрове за данни. Истински бум би последвал, ако цената на малките модулни реактори се изравни с тази на конвенционалните реактори. При такъв сценарий до 2050 година могат да бъдат изградени 190 гигавата.

Бързото развитие на ядрения сектор ще изисква инвестиции в размер на 120 млрд. долара годишно до 2030 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:44 | 16.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още