IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Великобритания планира да внася дизел и реактивно гориво от преработен руски петрол

Мярката влиза в сила от 20 май, като не е определен краен срок

22:15 | 19.05.26 г. 7
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Обединеното кралство на практика ще облекчи някои от руските санкции, като разреши вноса на дизелово и реактивно гориво, рафинирани от руски суров петрол в страни като Индия и Турция, съобщава Bloomberg.

Общият лиценз, публикуван късно във вторник, влиза в сила в сряда (20 май) и не определя срок, в който да важи.

Мярката, която се отнася само за тези две горива, е обявена в момент, когато големи части от световното производство на петрол остават блокирани заради войната на САЩ и Израел с Иран, като дизелът и реактивното гориво са особено силно засегнати.

Цените на петролните горива се покачиха рязко, откакто САЩ и Израел започнаха бомбардировките над Иран в края на февруари, което наруши производството на рафинериите в регион, от който Европа е зависима за някои доставки.

Лицензът облекчава въздействието на санкциите, които влязоха в сила по-рано тази година в опит да се ограничи способността на Русия да печели от своята петролна и газова промишленост. След нахлуването на руските военни в Украйна през 2022 г. Москва откри нови пазари за своя суров петрол, особено в Индия, която преди беше сравнително малък купувач.

Междувременно европейски авиокомпании вече предупредиха за последици от високите цени на авиационното гориво, въпреки че като цяло омаловажиха опасенията от скорошен недостиг. Главният изпълнителен директор на нискотарифната авиокомпания Wizz Air заяви в понеделник, че не очаква недостиг на авиационно гориво. Същото мнение изрази и собственикът на British Airways, IAG, миналата седмица.

Международната агенция за енергия (МАЕ) предупреди през париил, че Европа може да започне да усеща физически недостиг на авиационно гориво до юни, ако регионът не успее да замени половината от доставките си на гориво, които обичайно получава от Близкия изток. Никакво авиационно гориво, насочено за Европа, не е било натоварено през април от Близкия изток, показват данни на Kpler.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:00 | 19.05.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 22
Скъсана_Ушанка
преди 3 седмици
Гледаам кaпейката-тррол Тошко Стоте Акаунта се събудил от снощния запой с евтин самогон и е заел мястото си с десетките минуси, съответно плюсове за "нашите". :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 25
Скъсана_Ушанка
преди 3 седмици
До: wart За едно си прав, че МалкотоПу е EдЕот. Но за това, че англичаните били "провокатори", че същото жуже нападнало Украйна - само ще се изсмея. ;)) Даа, ще продава жужето, че иначе още по-гладно ще е впиянченото му население. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 2
wart
преди 3 седмици
Путин ид..от как ще те уважават когато Англичаните са най -големите подстрекатели и провокатори във войната в Украйна . Сякаш --то за теб нищо няма значение --не са виновни за нищо ще им продаваш петрол ? Когато Руски граждани , служещи са си отдали живота си в безсмислена война но за теб това няма никакво значение ..Западът има право на всичко да предоставя всякакво оръжие с които се убиват Руските граждани и се разрушава инфраструктурата и сякаш това е недостатъчно и без значение когато
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 28
Скъсана_Ушанка
преди 3 седмици
Кaпейки, в момента в който Ормуз отвори се връщате отново по пещерите - кандърми да ви купят петрола на по 30 долара, санкции и мизерия. Само спакойна, скоро ще е . :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 2
RoyBatty
преди 3 седмици
Велика Британия под управлението на Стармър .. а и предишните некомпетентни идеалози се превърна в жалко подобие на държава, икономика, дипломация
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 3
baba_meca
преди 3 седмици
ЕС да им наложи поне 20 пакета санкции в ускорени срокове
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 3
baba_meca
преди 3 седмици
Предатели
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още