Утвърдено е изменение на насоките за кандидатстване по направление „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), с което се увеличава общия размер на безвъзмездните финансови средства по процедурата с 30 млн. евро. Това стана възможно със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов.
От ресорното министерство припомнят, че в хода на преговорния процес със службите на Европейската комисия (ЕК) по изменение на ПВУ, Министерство на земеделието и храните (МЗХ) успешно договори увеличението от 30 млн. евро от Механизма за възстановяване и устойчивост на бюджета на процедура „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“.
От друга страна е реализирана реална икономия по направление „Центрове за подготовка за маркетинг и съхранение на плодове и зеленчуци“, като съгласно оперативното споразумение, подписано с Министерството на финансите, този резерв e прехвърлен вътрешно към „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“.
Осигурените допълнителни средства ще позволят финансирането на част от одобрените предложения за изпълнение на инвестиции от резервния списък, класирани по реда на приоритизиране в съответствие с методиката за оценка в Условията за кандидатстване.
С цел намаляване на административната тежест, с поканите, с които ще се изисква представянето на доказателства за съответствие с изискванията за краен получател, на одобрените кандидати ще бъде дадена възможност да представят на ДФЗ и пълната документация по възлагането на договора с избрания изпълнител за проверка, в случай че вече е проведена процедура за избор на изпълнител/доставчик за одобрените разходи.
Изменението на насоките за кандидатстване предвижда нов срок за изпълнение на договорите по ПВУ и крайните получатели ще имат възможност да реализират одобрените инвестиции в срок до 31 март 2026 г.
С оглед на изтичащите срокове за изпълнение на одобрените проекти по вече подписаните договори, на всички крайни получатели се предоставя възможност да подадат искане за анекс, за да се възползват от удължаването на срока за изпълнение.


Вдигат учителските заплати с 10 процента
Николай Младенов ще управлява изпълнителния комитет за Газа
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
Скокът на златото го измества от "убежище" към спекулативен актив, казва BIS
Nvidia получи одобрение да продава AI чипове H200 в Китай
И. Шнабел от ЕЦБ подкрепя прогнозите за повишение на лихвите
САЩ създадоха новия си план за национална сигурност спрямо капризите на Тръмп
Deutsche Bank: Бумът на AI продължава, няма балон
Германия със сериозна подкрепа за електромобилите
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Украйна ще представи ревизиран мирен план на САЩ
„ДПС-Ново начало“ организира митинги в цялата страна под мотото „НЕ на омразата!”
6 начина да отслабнете до Нова година
Размяна на "любезности" между Мъск и ЕС заради глоба от 120 млн. евро
Франция представи мощна нова система за борба с дронове