Популярните ски курорти във френските Алпи се готвят за нов сезон на фона на енергийната криза, обхванала странат и целия континент, пише Ройтерс. Заради забавените ремонти на ядрените реактори в страната, Франция е вносител, а не износител на електроенергия, което влошава ситуацията в енергийния сектор на Европа.
Производството на електроенергия в европейските държави е свито заради намалените доставки на природен газ. В резултат цените в последните месеци са рекордни, а властите търсят начин за изход от кризата, включително и с компенсации за бизнеса и призиви за ограничаване на потреблението.
Повечето курорти в Алпите коментират, че сметките за електроенергия са между три и шест пъти по-високи спрямо предишни години. Те трябваше да предоговарят дългосрочните си договори за доставка през тази година на фона на висока инфлация и растящи цени за електроенергията и не очакват промяна през 2023 година.
Власите в Шимони коментираха, че в опит да намалят потреблението, а съответно и разходите, ще забавят скоростта на лифтовете с 10%. Ако кризата се затегне, скоростта ще бъде забаване с 30%, посочва още Ройтерс.
Цените на картите за лифтовете ще се повишат с около 5% през новия сезон, но това увеличение въобще не може да покрие увеличените разходи, коментират операторите на съоръженията.
Властите и в Шимони и Вал Торанс, най-високият курорт в Европа, поискаха още да не се включват прекомерно машините за изкуствен сняг, както и да бъде намалена температурата в сградите.
Служителите на пистите и ресторантите край пистите ще бъдат качвани с лифтове 10-на минути преди официалния старт на работното време на съоръженията. Досега те работеха празни около час преди началото на работното време, за да обслужят работещите по пистите.
За властите в курортите тези мерки ще бъдат "невидими" за потребителите и те дори няма да усетят негативни ефекти от енергийната криза.


Огнеборците са реагирали на 98 сигнала през последното денонощие
Честваме полагането на честната дреха на св. Богородица във Влахерна
Почти 3000 са вече жертвите на земетресението във Венецуела
Белгия обърна Сенегал, САЩ победи Босна
Хороскоп за 2 юли 2026
Консерваторите във Великобритания мислят, че са намерили своя победоносен лидер
К. Георгиев: Фактори от САЩ и Китай ще определят петрола след войната в Залива
Стартъп с българско ДНК помага на хората да защитят цифровите си активи
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Шофьор удави нов Aston Martin Vantage от глупост
Батерии за милиони бяха откраднати от фабрика на Tesla
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Продължава гасенето на големия пожар в халета за пластмаса в София
Прокуратурата повдигна обвинение на водача на катастрофиралия джет
2295 вече са жертвите и над 11 000 ранените във Венецуела
ЕС отмени митата върху вноса за американски промишлени стоки