IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Как трябва да се преосмисли рекламната стратегия на българския туризъм?

YouTube и TikTok трябва да бъдат включени в промотирането на България като дестинация, каза Георги Филипов, Асоциация за реклама и комуникации в туризма

22:00 | 06.02.25 г.

Липсва ясно позициониране на бранд България, рекламните ни клипове са неразпознаваеми и безлични. Липсва сериозна дигитална реклама и затова е необходимо преосмисляне на рекламната стратегия на българския туризъм. Това каза Георги Филипов, председател на УС на Асоциация за реклама и комуникации в туризма, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му планът за реклама е добре разписан, но на практика не се получава търсеният ефект. Често се сменят слоганите, а таргетираните пазари не са достатъчно добре обмислени. Основният проблем е липсата на бюджет. Гърция и Турция инвестират в пъти повече в реклама на туризма.

Събеседникът посочи, че проблемът не е само бюджетът. Според него е необходима по-ясна идентичност и диверсификация на пазарите.

“Рекламното послание за всеки пазар трябва да се адаптира към търсенето. Целта е България да се рекламира като целогодишна дестинация. Ние сме най-богатата страна на минерални извори в Европа. Виненият и кулинарният туризъм също за важни за определени кръгове туристи. Разполагаме със събития, фестивали и атракции. Нужно е да избягаме от ограничаването до летен и зимен сезон", каза гостът в предаването.

Туризмът е преживяване и посланията трябва да предизвикват емоция и желание за пътуване. Нужна е силна емоционална ангажираност във визията, смята Филипов. 

„При всички положения България има своите силни страни и може да наблегне на комбинацията между море, планина, спа и култура, както и достъпни цени. Липсва обаче ясно позициониране на бранда и по-агресивен маркетинг“, заяви той.

„Ниска е ефективността на рекламните кампании. Рекламните ни клипове са неразпознаваеми и безлични. Липсва сериозна дигитална реклама. Туристическият ни сайт не е променян от години. Социалните мрежи се използват нерационално и повече за ПР на съответния министър, но не и за привличане на туристи. YouTube и TikTok също трябва да бъдат включени в промотирането на България като дестинация“, посочи Филипов.

Потребителите обменят информация в социалните мрежи и следят рейтингите. Младите не разчитат на старите канали, а само на социалните мрежи и това задължително трябва да бъде направено. „Нужно е в маркетинга да се включат можещи и знаещи млади хора, които да изградят правилната стратегия“, отбеляза още гостът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:21 | 06.02.25 г.
Най-четени новини
Още от Туризъм виж още

Коментари

Финанси виж още