Китай изпревари Гърция като най-голям корабособственик в света за първи път по един важен показател, затвърждавайки значението си за превоза на стоки и суровини по целия свят.
Китайските компании вече притежават повече кораби на база брутен тонаж - мярка за капацитет - от която и да е друга държава, съобщи Bloomberg.
Гърция държеше тази титла от 2013 г. насам, според данни на Clarkson Research Services Ltd., подразделение на най-големия корабен брокер в света.
Графика: Bloomberg
Китай разчита на суровини, внасяни от цял свят, за да задоволи огромното си търсене на стоки. Едновременно с това азиатската страна е основен износител на готови стоки, които често се превозват по целия свят с контейнеровози.
Китайските корабособственици са най-големите както на пазара на насипни суровини, така и на пазара на контейнерни превози, отчитат от Clarkson.
Въпреки че Китай вече е най-големият собственик по брутен тонаж, той продължава да изостава от Гърция по т. нар. дедуейт тонаж - по-внимателно наблюдаван показател, който измерва товароподемността на плавателните съдове.
Докато брутният тонаж отчита вътрешния обем на кораба, дедуейт тонажът измерва теглото на стоките, които корабите могат да превозват.


Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Силен трус разлюля Перу (ВИДЕО)
Джъстин Тимбърлейк показа снимки на порасналите си синове
Европейците избират дизайна на новите евробанкноти
Кабинетът "Радев" с много заявки, но без конкретни стъпки
Как се държат емоционално зрелите мъже?