Украинският президент Володимир Зеленски призова руснаците да се противопоставят на частичната мобилизация в Русия. „Протест! Бой! Бягайте! Или елате в украински плен! Това са вариантите, за да оцелеете", обърна се Зеленски към хората в Русия, изправени пред мобилизация, в ежедневното си видеообръщение на руски език. Според него 55 хил. руски войници вече са загинали в Украйна.
Зеленски се обърна и към майките и съпругите на мобилизираните, предава DPA. „Не се съмнявайте, че децата на ръководството на вашата държава няма да участват във войната срещу Украйна. Тези, които взимат решенията във вашата страна, защитават децата си. А вашите деца дори няма да са погребани", казва той. Обръщайки се към своите сънародници, Зеленски заяви, че мобилизацията в Русия е знак за силата на Украйна.
С това решение войната вече няма да бъде само телевизионно събитие за руснаците, а ще навлезе в реалния живот, твърди украинският държавен глава. За украинците, от друга страна, нищо няма да се промени, те ще продължат да се борят за освобождението на страната си, каза той с убеденост. Позовавайки се на Общото събрание на ООН, украинският президент заяви, че сега Украйна ще бъде подкрепена от още по-широк кръг държави от международната общност.
Много директни полети от Русия са напълно резервирани
На фона на обявената от президента Владимир Путин частична мобилизация много руснаци вече са напуснали страната, за да избегнат разполагане на фронтовата линия. От границите с няколко съседни държави се съобщава за дълги опашки, но актуалният брой на хората, бягащи от Русия, все още не е известен. Решението на Путин доведе и до наплив за билети за международни полети. Според популярния руски сайт за резервации Aviasales всички директни полети до най-близките бивши съветски републики Армения, Грузия, Азербайджан и Казахстан са били напълно резервирани още в сряда.
В сряда сутринта Путин обяви частична мобилизация на руснаците във военна възраст. Според министъра на отбраната Сергей Шойгу около 300 хил. резервисти ще бъдат изпратени да подкрепят руските и сепаратистките сили в Източна и Южна Украйна.
По данни на руските военни в рамките на 24 часа около 10 хил. души са се включили доброволно в бойните действия в Украйна. Те са се явили в бюрата за набиране на персонал доброволно и без да чакат призовка, заяви военен говорител пред руската информационна агенция „Интерфакс". В сряда над 1300 души бяха арестувани в цяла Русия по време на протестите срещу частичната мобилизация, твърди пък организацията за защита на гражданските права OVD-Info.


Без ток във Варна на 18 декември 2025
Времето във Варна на 18 декември 2025
18 декември е определен за Международен ден на мигранта
Навършват се 181 от рождението на капитан Петко войвода
Честваме паметта на свети мъченик Севастиан и св. Модест
Изкуственият интелект захранва икономиката на Тръмп, но избирателите се тревожат
Ердоган моли Путин да си прибере С-400, за да спечели благоразположението на САЩ
Standard Chartered за AI рисковете
Какви мечки? Анкета на BofA показа растящ оптимизъм сред инвеститорите за 2026 г.
Розенбърг от Blackrock: Пазарите реагираха на данните за безработицата
Автомобилите с най-добри аудио системи
Mercedes разкри подробности за китайския мотор в новия CLA
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Нова технология разпознава пияните шофьори зад волана
Белгия замразява депутатските заплати за 4 години
Два протеста ще има тази вечер в центъра на София
Притеснена учителка: И аз съм ползвала тоалетните с камери
След 24 титли Алкарас се разделя с треньора си