fallback

Финансист: България няма да може да продаде достатъчно дълг, за да финансира дефицит от 6%

Данните за преките чуждестранни инвестиции показват спад в доверието към България, предупреди Никола Янков, управляващ партньор в "Експат Капитал"

16:16 | 12.05.23 г. 6

България няма да може да продаде толкова дълг на пазара, че да финансира заявените критерии от 6% дефицит. Това ни отдалечава от еврозоната и създава инфлационен натиск. За това предупреди в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria Никола Янков, управляващ партньор в "Експат Капитал".

„Българската държава рязко загуби репутация и българският държавен дълг се търгува на нива, които са по-високи от италианския. В същото време сме с добър кредитен рейтинг. Причините за това са политическата криза; забавянето на членството в еврозоната, в Шенген; подаваме сигнали, че не искаме да сме част от НАТО; не можем да съставим евроатлантическо правителство, коментира финансистът. – Всичко това създава усещане за риск и за отделяне на България от евроатлантическата общност. Нашето мечтаене, че някой ще купува облигации, е глупава конструкция.“

Янков отбеляза, че инфлацията в България е базирана на държавни разходи, „което е данъкът върху бедните българи“.

По думите му последните данни за преките чуждестранни инвестиции също показват спад в доверието към България. За сравнение той посочи, че у нас те са два пъти по-малко, отколкото в Сърбия и пет пъти по-малко спрямо Румъния. „Това е конкретен измерител за доверието в България – то е отрицателно“, заяви финансистът.

Що се отнася до вероятността да има редовен кабинет у нас, Янков изрази надежда, че ще се намери мнозинство, което да подкрепи евроатлантически-ориентирано правителство.

По отношение на ситуацията в американската икономика на фона на разговорите за увеличаване на тавана на дълга там Янков е категоричен, че „дефолт няма да има, защото САЩ не могат да се развият по гръцкия сценарий от 2010 г., когато Гърция спря плащанията по своите облигации“.

Той напомни, че основната част от гръцките ДЦК се държат от гръцките банки – а ситуацията е еквивалентна в САЩ. Според него дефолт ще задълбочи неколкократно процеса по поевтиняване на държавните ценни книжа, чиито цени вече значително спаднаха заради увеличаването на лихвите. „Това ще предизвика верига от банкови фалити, които не сме виждали никога в историята“, обясни финансистът. 

Другата причина, по думите на Янков, е, че в САЩ Федералният резерв може да купува и да финансира американското правителство без ограничение. „Фед, когато няма кой друг, участва в търговете на Министерството на финансите на САЩ и купува дълга“, поясни той и добави, че реално централната банка печата пари, което увеличава инфлацията и удря бедните американци.

Политически или икономически е проблемът с увеличаването на дълга на САЩ? Как може да се излезе от ситуацията и може ли България да е пример за това с периода през 90-те години на 20-и век, когато страната ни мина през хиперинфлация? Какви мерки трябва да предприеме американското правителство за ограничаване на разходите?

Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването „Светът е бизнес“ гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:09 | 12.05.23 г.
fallback
Още от Свят виж още