fallback

САЩ планират да предоставят исканите от Турция изтребители F-16

Решението е взето часове след като президентът на Турция се съгласи да отмени ветото си върху присъединяването на Швеция към НАТО

12:43 | 11.07.23 г. 7
Автор - снимка
Редактор

САЩ ще прехвърлят изтребители F-16 на Турция след консултация с Конгреса, заяви съветник по националната сигурност на САЩ във вторник, часове след като президентът на Турция се съгласи да отмени ветото си върху присъединяването на Швеция към НАТО, съобщава Financial Times.

Обратът в позицията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган по членството на Стокхолм в НАТО, който се случи след сериозно лобиране от Вашингтон и други западни столици, изчиства голямо препятствие за Алианса, докато засилва отбраната си в отговор на войната на Русия в Украйна.

Американският президент Джо Байдън „не е поставил никакви предупреждения или условия относно [прехвърлянето]... и той възнамерява да продължи с това прехвърляне след консултация с Конгреса“, каза съветникът по националната сигурност Джейк Съливан преди срещата на върха на НАТО.

Служители на администрацията на Байдън внимаваха да не посочат изрична връзка между предоставянето на изтребителите и кандидатурата на Швеция за членство. Решението на Анкара да се откаже от съпротивата си обаче изпраща силно послание към Конгреса на САЩ, който трябва да одобри предоставянето на изтребителите F-16 – ход, срещу който преди това се противопоставяха видни членове.

Ердоган отстъпи по отношение на членството на Швеция в отбранителния съюз след вълна от дипломатически усилия в понеделник. Представители на НАТО, ЕС и САЩ се опитаха да намерят начини да спечелят турския президент на своя страна.

Байдън е разговарял с Ердоган на път за срещата на върха на НАТО във Вилнюс, Литва, в понеделник и трябва да се срещне с него по-късно във вторник в кулоарите. Те са обсъдили „как САЩ и Турция могат да постигнат положителен напредък“, ако Анкара „направи голяма стъпка“ и даде зелена светлина на кандидатурата на Швеция, каза Съливан.

След това турският президент се срещна с шведския премиер Улф Кристерсон и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, провеждайки по-рано отделна среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, фокусирана върху „възстановяването“ на изпадналия в застой процес на присъединяване на Турция в ЕС.

Мишел каза, че макар процесите да са напълно отделни, даването на зелена светлина на влизането на Швеция в НАТО би „създало добра атмосфера сред хората, които искат да ви помогнат“ в Брюксел, посочва човек, информиран за дискусията.

Боб Менендес, председател на комисията по външни отношения в американския Сенат, който беше против трансфера на самолетите, сигнализира в понеделник, че може да се откаже от дългогодишното си противопоставяне на фона на дискусии с Белия дом.

„Водим разговори с администрацията“, каза Менендес пред Ройтерс. „Ако могат да намерят начин да гарантират, че агресията на Турция срещу нейните съседи ще спре, където има затишие през последните няколко месеца, това е страхотно, но това трябва да стане постоянна реалност“.

Байдън за първи път предложи подкрепа за идеята за изпращане на F-16 миналата година, след като Финландия и Швеция кандидатстваха за присъединяване към НАТО. Турция поиска самолетите през октомври 2021 г. срещу сумата от 20 млрд. долара, както и почти 80 комплекта за модернизация на съществуващите си бойни самолети. Предоставянето им обаче беше сложено на пауза, след като Анкара реши да придобие руски ракети за противовъздушна отбрана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:43 | 11.07.23 г.
fallback
Още от Свят виж още