Турският държавен глава Реджеп Тайип Ердоган се е съгласил да внесе протокола за присъединяване на Швеция към НАТО в парламента на своята страна, заяви генералният секретар на военния алианс Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс.
"Радвам се да съобщя, че президентът Ердоган се съгласи да предаде протокола за присъединяване на Швеция към НАТО на Великото национално събрание на Турция възможно най-скоро и да работи в тясно сътрудничество с парламента, за да гарантира ратификацията“, обяви Столтенберг по време на пресконференция.
Той отказа да посочи дата за ратифицирането на приемането на Швеция в рамките на турския парламент.
Столтенберг определи това като „историческа стъпка“, която ще направи всички „съюзници в НАТО по-силни и по-сигурни“.
Швеция и Финландия кандидатстваха за присъединяване към НАТО миналата година, отхвърляйки политиките на военна необвързаност, които продължиха през десетилетията на Студената война, докато руската инвазия в Украйна преформулира съображенията за сигурност.
Кандидатурите за членство в алианса трябва да бъдат одобрени от всички членове на НАТО и макар на Финландия беше дадена зелена светлина през април, Турция и Унгария отложиха одобрението на кандидатурата на Швеция.
Стокхолм работи усилено по кандидатурата си преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс, заедно със САЩ и техните съюзници, призовавайки Турция да се откаже от съпротивата си.
Ердоган заяви по-рано, че Швеция укрива членове на екстремистки групи, главно поддръжници на Кюрдската работническа партия (ПКК), които той обвинява в организиране на демонстрации и финансиране на терористични групи, докато антитурските протести в Стокхолм също предизвикаха неговия гняв.
Междувременно Швеция заяви, че е изпълнила всички изисквания, договорени в преговорите с Турция миналата година, включително въвеждането на нов законопроект, който прави членството в терористична организация незаконно, и подчерта, че свободата на словото е защитена в нейната конституция.
Началникът на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан заяви в четвъртък, че Будапеща няма да блокира ратификацията на членството на Швеция в НАТО.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 2 години Така, така, всички се обединяват срещу фашистка Расиа. Злото винаги в крайна сметка губи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef.....Една препоръка пъч! От Споря за Кеф да се преименуваш в Споря са да се излагам! Нищо лично просто препоръка.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef ... силно ти препоръчвам , да се запознаеш с желанието на ердоган да притежава 40 нови Ф16блок70/72 и да обнови 80 от старите си Ф16 до ниво viper ... има уловка в нея ... освен това около 3/4 от ВПК на турция работи с лицензни споразумения от ... ?! ... моля провери ... :))) ... как мислиш , сега дали съжалява , че е сменил С400 (с нескончаемите си провали) за пейтриът (с успехите си) ... ?! ... ще се обзаложим ли за Швеция и НАТО ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007Удобно избяга от темата Швеция в НАТО. Така и така отдели час да четеш и да гледаш каква работа вършат Русия и Турция в Сирия, вземи отдели още час да прочетеш Позицията на Ердоган отностно Турция в ЕС, която е пряко обвързана с Швеция в НАТО : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef ... посочи ми кога и къде е имало съвместни военни учения турция-рассия ... моля ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007Пак ти казвам. Вярвай си. Ако беше онова сладко котенце Калъчдароглу, думите ти можеше и да са близко до фактология . Уви, пишеш ми истории от преди 2017та, и ги съчетаваш с днешната реалност. Пожелателното мислене все пак ви отива на теб и още няколко. И тук говоря и за тези няколко от другата страна, които с кеф биха сменили зеленото със синьо във флага. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef ... "военни операции и учения" ... ?! ... пак те тегли към фантасмагориите ... :))) ... охраняват магистрала М4 - 4 БТР от рассийска страна и 4 Ejder от турска страна ... джитка по два пъти на седмица в участък от 30-40км за охрана ... викаш учения и военни операции , а ?! да имаш спомен за два свалени рассийски самальота ?! няколко взривени панцира С1 , няколко десетки танка и артилерийски установки ?! някой се е учил да стреля , а друг е бил мишена , съгласен съм ... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007Турция и Русия продължават да правят военни учения и операции в Сирия заедно, включително и вчера, пък ти си вярвай, че Турция ще пратят военни кораби да ескортират зърното, и да се зъбят на Русия. Като гледам Инвестора, доста удобно е пропуснал да спомене, че Турция ще удобри влизането на Швеция в момента в който ЕС удобри Турция за членство в съюза. И последно, това че Ердоган удобрява парламента да гласува изобщо не означава че парламента ще гласува ЗА. ама Дерзай : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Pyramid ... с горенето на корана е само сигнална лампа ... арабите ще разберат , в частност и ердоган , че има проблем , когато започнат да събарят джамии и палят молитвени домове ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не схващате, нали? Той пуска предложението в парламента си. А там, са все правоверни. "Случайно", им се припомня за изгорения Коран, и...Ами да. отговор Сигнализирай за неуместен коментар