fallback

Йелън призовава в Брюксел за намаляване на зависимостта от Русия и Китай

Министърът на финансите на САЩ настоява да се развият многостранни вериги на доставки със страни с доверие, съобщи от икономическия форум Делян Петришки

21:35 | 17.05.22 г. 17

В реч относно трансатлантическото сътрудничество и предизвикателства на икономическия форум във Брюксел, министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призова за намаляване на зависимостта на блока от Русия и Китай и за преход към икономическия модел с по-малка употреба и използване на енергия. Това съобщи в предаването "В развитие" Делян Петришки, специален пратеник на Bloomberg TV Bulgaria в Брюксел, в пряк коментар от тазгодишния икономически форум.

Според него на този форум Йелън се очертава като важна личност в процеса на европейската интеграция и в подхода на търсене на сътрудничество със САЩ. В речта си тя говори в големи детайли за сътрудничеството между двете страни на Атлантика и за предизвикателствата на несигурното съвремие и геополитическите напрежения.

Министърът на финансите на САЩ подчертава необходимостта да се създаде ниско въглеродна и устойчива икономика и да се намали тази ресурсна, продуктова и технологична зависимост от Русия и Китай чрез развиване на многостранни вериги на доставки със страни, към които вече има изградено доверие.

Въпреки това Йелън не стига до крайности по отношение на Китай и смята, че той е склонен на сътрудничество „ако не допуснем допълнително разделение и убедим Китай, че е повече от важно да бъде с нас при намирането на решение за общите заплахи“.

Петришки съобщи, че Йелън коментира предизвикателствата в атлантическото пространство със създаването на устойчивост спрямо следващи пандемии. Тя смята, че трябва да стъпим на опита ни от Covid-19 пандемията и на реакциите по време на тази пандемия. Очаква се обявяването на финансов механизъм в подкрепа на устойчивостта при пандемии и трансгранични заплахи като здравните кризи.

„Като четвърто предизвикателство Йелън посочи необходимостта за търсене на подкрепа в рамките на Г-20 и други подобни форуми за уязвими страни с ниски доходи при реакции в различни кризи, където несъмнено хуманитарната криза тъкмо назрява“, потвърди журналистът.

Има ли сътрудничество и солидарност между САЩ и Европа? Успя ли реформата в международния данъчен режим на облагане с 15% корпоративен данък за големите международни компании? Какви действия ще се предприемат в защита на Украйна и срещу Русия?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:07 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Финанси виж още