fallback

Индия увеличава покупките на руски петрол

Държавните рафинерии от страната вече сключват частни сделки, вместо да купуват чрез публични търгове, за да получат по-добри цени

08:58 | 20.04.22 г. 5
Автор - снимка
Редактор

Индия увеличава покупките на руски суров петрол от всеки основен сорт, съобщи Bloomberg.

Индийските държавни петролни рафинерии вече сключват частни сделки за петрол, вместо да купуват чрез публични търгове, за да получат по-добри цени, твърдят служители и търговци от индийските рафинерии. Южноазиатската страна купува всичко - от водещия сорт Urals, който се доставя от пристанища на запад, до по-редкия ESPO от Далечния изток, обикновено предпочитан от Китай.

Индия има дългогодишни търговски отношения с Русия, които включват закупуване на оръжия, а покупките на петрол попълват хазната в Кремъл, докато Русия е под финансови санкции от Запада заради нахлуването в Украйна. Миналата седмица американският президент Джо Байдън каза на индийския премиер Нарендра Моди, че САЩ са готови да помогнат на Индия да диверсифицира вноса на енергоносители. Самосанкционирането на руския суров петрол от страна на някои търговци обаче го прави евтин и примамлив.

Срещата между двамата лидери последва по-остър коментар от главния икономически съветник на Байдън по-рано този месец, който каза, че САЩ са предупредили Индия да не се присъединява към Русия. Войната ускори инфлацията и вдигна цените на петролните фючърси над 100 долара за барел.

Индия е закупила милиони барела суров петрол Urals на спот пазара от края на февруари, сочат данни, събрани от Bloomberg, заедно с доставка на ESPO, която в момента си проправя път към Сика в западната част на страната. Рядко се случва индийските рафинерии да поръчват от Далечния изток, защото товарите се транспортират с по-малки кораби и пътуванията са сравнително дълги, което ги прави по-малко икономични.

Друг основен сорт суров петрол от Далечния изток на Русия - Sokol - също е бил закупен от държавни преработватели от Индия. От началото на този месец индийските петролни рафинерии не са купували никакви руски марки петрол чрез публични търгове и частно договорените сделки вероятно ще бъдат привлекателни, след като купувачите пропуснаха големите отстъпки за подобни ресурси, предлагани в Европа.

Руският петрол може да стане още по-евтин. Европейският съюз е изправен пред нарастващи призиви за ограничаване на вноса си, докато търсенето на петрол в Китай е под натиск от ограничителните мерки заради разпространението на Covid-19. САЩ и Великобритания вече заявиха, че ще забранят руския внос.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:18 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Пазари виж още