fallback

Николай Ваньов: Новата лихвена парадигма ще осигури ниски лихви от под 1%

Оптимизмът на борсите се върна, тъй като сезонът на отчетите не се оказа толкова слаб, колкото се очакваше, изтъква управляващият директор на MK Brokers

13:00 | 12.02.23 г. 4

Ралито от началото на годината при облигациите беше поставено на пауза след заседанията на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Федералния резерв. Виждаме корекция в низходяща тенденция при доходностите. Пазарът смята, че скоро ще се върнем към по-ниски лихви. Намираме се в нова лихвена парадигма, в която реалните лихви ще са ниски – под 1%. Това заяви Николай Ваньов, управляващ директор на MK Brokers, в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите на Ваньов на Wall Street има оптимизъм, след като Фед премина към по-ниски повишения на лихвите. Той изрази очаквания за по-силно забавяне на инфлацията след март или април.

„Анализаторите започнаха да предвиждат, че може би през 2024 г. ще видим първите намаления на лихвите“, изтъква Ваньов.

Друга причина за оптимизъм, според госта, е, че сезонът на отчетите не е толкова слаб, каквито бяха очакванията.

Ваньов коментира и отражението на кризата в Турция на пазарите. Той посочи, че след земетресението реакциите са били по-скоро регионални – част от пазарите са затворили, лирата се е разпродала.

„Лирата може би е структурирана да губи позиции, докато монетарно-икономическата програма на (турския президент) Ердоган остане в този си вид“, изтъква гостът

Сега, според Ваньов, има лек оптимизъм за възстановяване - "при все, че това е една огромна трагедия за хиляди хора".

Ваньов се спря и на водещите теми от изминалата седмица, включително предупреждението на Credit Suisseза очаквани значителни загуби и разпродажбите на акциите на Adani след доклад, компрометиращ компанията.

Според Ваньов Credit Suisse по-скоро ще се стабилизира, още повече, че основният ѝ бизнес е управлението на средства, а този бизнес не понесе толкова значителни щети.

„Може би ще видим известно възстановяване и надали кой знае какво сътресение“.

Случаят с Adani, който изтри над 100 милиарда долара от богатството на Гаутам Адани, най-богатият индиец преди това, е перфектната буря, имайки предвид момента на оповестяването му – когато акциите на компанията бяха под натиск заради очаквана нова продажба на книжа.

„Докладът на малката инвестиционна фирма, която се занимава с продажба на акции на късо, предизвика много сериозни щета, но тя едва ли е без никакви основания… Все пак става въпрос за бизнес в Индия, а там не може да се говори за най-голямата прозрачност“, отбеляза Ваньов.

Целия разговор може да проследите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:56 | 12.02.23 г.
fallback
Още от Пазари виж още