IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Търговските преговори между САЩ и Китай вдъхнаха оптимизъм на азиатските пазари

Показателят CSI 300 в континентален Китай се повиши с 0,29% до 3885,25 пункта

11:32 | 09.06.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Азиатските пазари започват седмицата с повишения, докато инвеститорите очакват новини около търговските преговори между Вашингтон и Пекин по-късно през деня и проучват данните за инфлацията и търговията в Китай, предаде CNBC.

Търговското напрежение между двете най-големи икономики в света привидно отслабва, тъй като според местни медии Китай е предоставил временни разрешения за износ на редкоземни елементи към САЩ, а американската компания Boeing Co. е започнала доставки на търговски самолети за азиатската суперсила.

Обявяването на срещата последва телефонния разговор в четвъртък между американския президент Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин.

Индексът на потребителските цени се е понижил с 0,1% на годишна база през май, което е по-малко от прогнозирания от икономисти, анкетирани от Ройтерс, спад от 0,2%. В същото време индексът на производствените цени е намалял с 3,3% при очакван от анализаторите спад от 3,2%.

Растежът на износа на страната също не отговори на очакванията през май, като доставките за САЩ рязко са се свили.

Показателят CSI 300 в континентален Китай се повиши с 0,29% до 3885,25 пункта, а хонконгският индекс Hang Seng добави 1,49% към стойността си до 24 146,38 пункта.

Японският бенчмарк Nikkei 225 напредна с 0,92% и приключи деня на ниво от 38 088,57 пункта, а по-широкият показател Topix се повиши с 0,58% до 2785,41 пункта.

По-рано днес японското правителство потвърди свиването на икономиката през първото тримесечие. Според Службата на кабинета брутният вътрешен продукт (БВП) се е свил с 0,2% на годишна база през трите месеца до края на март, което е под първоначалната оценка за спад от 0,7%. Икономистите очакваха тази първоначална стойност да се запази.

Ревизираните данни потвърждават, че японската икономика се е свила още преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да засили натиска с митата си през април, което задълбочи несигурността за политиците и централните банкери. Очаква се ЯЦБ да запази изчаквателната си позиция и на следващото си заседание, насрочено за 17 юни.

Южнокорейският показател Kospi се повиши с 1,55% и приключи деня на ниво от 2855,77 пункта, а измерителят на компании с малка пазарна капитализация Kosdaq нарасна с 1,06% до 764,21 пункта.

Индийският бенчмарк Nifty 50 записа увеличение от 0,43%, докато BSE Sensex добави 0,37%.

Австралийските пазари бяха затворени заради официален празник.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:30 | 09.06.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още