fallback

Лихвеният обрат няма да посече упоритостта на българския кредитополучател

Евентуалното покачване на лихвите не спира потребителите от търсенето на заеми, а ги насочва към такива с фиксирана цена, показват данни на търговските банки

14:18 | 20.07.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Петър Дънов, познат като основател на религиозно-философското учение, носещо името Всемирно бяло братство, казва, че най-характерната черта на българина е неговата упоритост. И като българи сами можем да потвърдим това за себе си в различните ситуации.

Независимо пред какви предизвикателства са изправени, българите продължават твърдо да отстояват своето и да преследват дадената си цел. Същото, поне до известна степен, може да се съотнесе и към текущата ситуация на пазара на кредитиране у нас.

В последните години цената на кредитите падна до рекордно ниски равнища, а това доведе до силно търсене на заеми, което продължи и през почти цялата първа половина на 2022 г.

Данните на Българска народна банка (БНБ) сочат, че до края на май кредитите на сектор "Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата (НТООД)" са достигнали 30,5 млрд. лв., или 20,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. На годишна база увеличението е било в размер на 14,5 на сто. За сравнение - през април темпът на растеж е бил 14,2%.

По сегменти разбивката на БНБ сочи, че в края на май тази година жилищните заеми са достигнали 14,8 млрд. лв., нараствайки с 18,3% за година (18,1% годишно увеличение през април). Потребителските заеми са възлезли на 14,120 млрд. лв., или с 12,3% повече спрямо май 2021 г. (11,9% годишно повишение през април).

БНБ

Статистиката за юни, която предстои да бъде публикувана на 27 юли, по всяка вероятност отново ще покаже ръст на кредитирането въпреки инфлацията и покачващата се цена на заемите.

В четвъртък (21 юли) предстои Европейската централна банка (ЕЦБ) да одобри първото си лихвено повишение от над десетилетие насам в размер на 25 базисни пункта (б.п.). Очакванията за по-скъпи кредити вече мотивираха някои заемополучатели да се ориентират към фиксирани лихви.

Ситуацията в Европа

Европейците вече се ориентират към ипотеки с фиксирани лихви в търсене на повече сигурност и стабилност.

Пример за това са испанските собственици на имоти, които се опасяват от възможно завръщане на сътресенията, почти довели до фалит на страната им преди десет години.

Данните сочат, че три четвърти от испанците са избрали сделки с фиксирана лихва, тъй като войната в Украйна влошава доверието, а предстоящият ход на ЕЦБ допълнително го свива, пише Ройтерс.

"Те преди всичко търсят финансова сигурност", казва Игнаси Виладесау, главен инвестиционен директор в компанията MyInvestor, сходен преход правят и кредитополучателите в Италия и в по-малка степен в Германия.

През март 73 на сто, или около 4,6 млрд. евро, от новите ипотечни кредити са били с фиксирана лихва, което е ръст спрямо 56% преди една година, въпреки че ипотеките с фиксирана лихва тогава са били със среден лихвен процент от 2,68% спрямо 2,15% за тези с плаваща лихва, сочат данни на испанския Национален статистически институт.

Подобна е и ситуацията в Италия, където ипотеките с фиксирана лихва съставляват 85% от новите жилищни заеми спрямо под 30% преди десет години, според статистиката на централната банка.

В Германия консервативните кредитополучатели отдавна предпочитат ипотечни кредити с фиксирана лихва, но сега ги фиксират за по-дълъг период, средно 14 години спрямо 13,3 през 2021 г., показват данни на германския ипотечен брокер Interhyp.

„Хората все повече искат да си осигурят благоприятни лихви за по-дълго време“, коментира Мириам Мьор, член на борда на директорите на Interhyp, отговаряща за бизнеса на дребно.

„Много от клиентите ни са притеснени. Те виждат повишаването на лихвените нива и усещат известен натиск да си осигурят бързо благоприятни лихви“, допълва тя.

Лихвите по ипотечните кредити с фиксиран лихвен процент растат и в Португалия, въпреки че много хора в страната избират да се придържат към по-евтините ипотеки с променлива лихва, съобщава банков източник.

Мислят ли българите в перспектива?

Данните на търговските банки у нас показват, че търсенето на ипотечни заеми у нас продължава да е упорито активно.

"Ипотечното кредитиране продължава да бележи сериозни ръстове - в края на май има ръст от над 57% в продажбите на ипотечни кредити спрямо същия период миналата година", посочват за Investor.bg от УниКредит Булбанк.

Анализите на Пощенска банка за пазара на жилищни заеми показват, че през миналата година средният размер на исканите кредити се е увеличил с 12% - тенденция, продължаваща и през настоящата година.

"Принос за това имат увеличението на доходите на населението, атрактивните условия за жилищно финансиране и ниските лихвени проценти, заедно с повишеното търсене от страна на потребителите, които желаят да направят дългосрочна инвестиция", обясниха за Investor.bg от финансовата институция.

Друга тенденция е, че българите търсят и по-голяма сигурност.

"Ако допреди година нямаше никакъв интерес за кредити с фиксирана лихва, напоследък все повече клиенти се интересуват от тази опция. Те търсят все по-голяма сигурност и прогнозируемост на месечните вноски и разходите по кредита в ситуация на повишена инфлация и прогнозите за покачване на лихвените проценти вследствие от интервенциите на централните банки", коментират от УниКредит.

Оттам обясняват, че към ипотечния им кредит с фиксирана лихва, стартиран в началото на юни, има значителен интерес, което показва, че българите предпочитат да „заключат“ отсега своята вноска.

"Българинът като инвеститор е консервативен - малко хора смеят да инвестират в друго, различно от имоти", каза основателят и собственик на STOYANOV ENTERPRISES Никола Стоянов по време на дискусията „Предприемачеството в условия на висока инфлация, кризи и война – трудно, но и с много възможности“ от форума на Investor Media Group "FOUNDERS TODAY".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:36 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още