fallback

Йелън предупреди, че заради тавана на дълга на САЩ може да се стигне до конституционна криза

Преговорите по въпроса не трябва да се провеждат "с опрян пистолет в главата на американския народ", коментира финансовият министър на страната пред ABC

20:25 | 07.05.23 г. 8

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди в неделя, че ако Конгресът не успее да предприеме действия относно тавана на дълга на САЩ, това може да предизвика конституционна криза, която ще постави под въпрос кредитоспособността на федералното правителство.

Йелън алармира за възможните последици за финансовите пазари, ако таванът на дълга не бъде повишен до началото на юни. Тогава федералното правителство на САЩ може да остане без пари и няма да може да плаща сметките си, предава Ройтерс.

Преговорите по въпроса не трябва да се провеждат "с опрян пистолет в главата на американския народ", коментира Йелън в предаването „Тази седмица“ по ABC.

Байдън поиска от Конгреса да повиши тавана на дълга без условия. Ръководената от републиканците Камара на представителите миналия месец прие законопроект, който ще повиши тавана на дълга на правителството, но в замяна на мащабни съкращения на разходите през следващото десетилетие. Демократите се противопоставят на това предложение.

Байдън се готви да се срещне във вторник в Белия дом с председателя на камарата на представителите Кевин Маккарти, лидера на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл и висши демократи в Конгреса, за да обсъдят въпроса.

"Работа на Конгреса е да направи това. Ако не успеят да го направят, ще имаме икономическа и финансова катастрофа и вината ще си е само наша“, коментира Джанет Йелън. „Не трябва да стигаме до момента, в който да обмисляме дали президентът може да продължи да емитира дълг. Това би било конституционна криза“, добавя тя, като прави намек за разграничаването на правомощията на изпълнителната и законодателната власт съгласно Конституцията на САЩ.

Байдън твърдо каза, че няма да преговаря за увеличаване на тавана на дълга, но ще обсъди бюджетни съкращения след приемането на нов лимит. Конгресът често съчетава увеличенията на тавана на дълга с други бюджетни и разходни мерки.

Вашингтон редовно определя лимит на федералните заеми. В момента таванът е равен на приблизително 120% от годишното икономическо производство на страната. Дългът достигна този таван през януари и Министерството на финансите запази задълженията точно в границите, но до юли или август.

При спиране емитирането на дълг от Вашингтон шокови вълни биха могли да обхванат глобалните финансови пазари, тъй като инвеститорите поставят под въпрос стойността на американските облигации, които се смятат за едни от най-сигурните инвестиции и служат като градивни елементи за световната финансова система.

Приетият от Камарата законопроект на републиканците предвижда намаляване на разходите до нивата от 2022 г. и след това ограничаване на растежа на разходите до 1% годишно. Законопроектът отменя и някои данъчни стимули за възобновяема енергия и увеличава изискванията за квалификация за някои програми за борба с бедността.

Лидерът на мнозинството в Сената на Демократическата партия Чък Шумър миналата седмица започна да разчиства пътя за гласуване на законопроект, който ще спре лимита на дълга на правителството за две години без условия. Републиканците в Сената и Камарата на представителите казаха обаче, че няма да го подкрепят.

Демократът от Камарата на представителите Хаким Джефрис, който говори пред NBC, коментира, че Байдън е дал ясно да се разбере, че може да има разговор със законодателите относно разходите, инвестициите и приходите, но че отговорният курс на действие би бил повишаване на тавана на дълга.

Заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо също подчертава опасностите от потенциален фалит. „Ако не изпълним задълженията си, това би имало ужасно въздействие върху лихвените проценти“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:25 | 07.05.23 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още